Benlik saygısı ile dini tutumu etkileyen faktörlerin incelenmesi
A study of the factors affecting self-esteem and religious attitudes
- Tez No: 476854
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, benlik saygısı düzeyi ile dindarlık düzeyi arasında bir ilişki olup olmadığı, varsa ne yönde bir ilişki olduğu araştırılmaktadır. Araştırmanın hipotezi, benlik saygısı düzeyi ile dindarlık düzeyi arasında negatif yönde bir ilişki olduğu; Dini Tutum Ölçeği'nden alınan puan arttıkça Benlik Saygısı Ölçeği'nden alınan puanın azalacağıdır. Benlik saygısı ile dindarlık arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar, çoğunlukla, iki değişken arasındaki ilişki üzerine kuruludur. Bu çalışma, araştırılan ilişkiye etki edebilecek diğer önemli değişkenleri de araştırmaya dahil etmesi bakımından önemlidir. Araştırmanın evreni, yaş, cinsiyet, gelir düzeyi, inanç gibi değişkenler bakımından ayrım gözetilmeyen, en az üniversite mezunu olan ve Türkiye'de yaşayan yetişkinlerdir. Araştırmanın örneklemi, evrenden, gönüllülük esasına göre, internet üzerinden ulaşılmış 306 kişiden oluşmaktadır. Çalışmada, rastgele yöntemle oluşturulan örnekleme; çalışmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğinin“Benlik Saygısı Alt Ölçeği”ve Allport ve Ross'ın geliştirdiği İç Güdümlü-Dış Güdümlü Dindarlık Ölçeği'nden adapte edilen, Dini Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi sonucunda, dindarlık düzeyi ile benlik saygısı düzeyi arasında negatif yönde bir ilişki olduğu, Dini Tutum Ölçeği'nden alınan puan arttıkça, Benlik Saygısı Ölçeği'nden alınan puanın azaldığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary aim of this thesis is to find out whether there is a relationship between self-esteem and level of religiosity or not, if so, to explain what kind of a relationship is built in between. This research is dedicated to justify the hypothesis of the thesis that self-esteem is inversely proportional to level of religiosity, namely, as the score of self-esteem scale increases, the score of Religious Attitude Scale decreases. While the previous studies focused solely on the correlation between self-esteem and religiosity, this thesis provides a broader scope by adding other important variables which could be effective in the construction of this relationship. Regardless of variables such age, sex, income level, the population of the study consists of at least university graduates reached via internet. Within the framework of the study, a Personal Information Form prepared by the researcher, Self Esteem subscale of Rosenberg Self-Esteem Scale, and Allport and Ross' s Religious Attitude Scale adapted to Turkish culture and Islam were administrated to 306 subjects through voluntariness-based random sampling. Findings obtained from the statistical analyses justified the hypothesis of the thesis. That is, self-esteem is inversely proportional to level of religiosity, namely, as the score of self-esteem scale increases, the score of Religious Attitude Scale decreases.