Doğrudan yabancı yatırımlar ve Kosova ekonomisindeki Türk yatırımların incelenmesi
Foreign direct investments and investigation of Turkish investments in Kosovo economy
  1. Tez No: 476855
  2. Yazar: BLERTA AGUSHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Doğrudan yabancı yatırımlar, günümüzde getirdikleri etkileri nedeniyle bir ülkenin ekonomik faaliyetinin çok önemli bir parçasıdır. Uluslararası ekonomik bütünleşmenin önemli unsurları olarak bilinmektedir. Ekonomiler arasında doğrudan, kalıcı ve uzun süreli bağlantılar oluşturmaktadırlar ve ekonomilere ürünlerini uluslararası pazarlarda tanıtmalarına izin vermektedirler. Doğrudan yabancı yatırım girişi, özellikle küçük ve azgelişmiş ekonomilerde büyüme için çok önemli bir etkendir. Teknolojik gelişimin ve modernizasyonun en önemli kaynağıdır. Bilgi ve teknolojinin aktarımı, ticaret için yeni pazarların açılmasını etkiler, ekonominin rekabet gücünü artırır, istihdamı artırır ve her şeyden önce nüfusun refahını etkiler.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investments are a very important segment of a country's economic activity due to the effects they bring nowadays. They are key element in international economic integration. They create direct, lasting and long-lasting links between economies, and allow economies to promote their products in the internation markets. Foreign direct investment inflow is a very important factor for economic growth, especially in small and underdeveloped economies. They are a very important source of technological development and modenization. The transfer of knowledge and technology, affect the opening of new markets for trade, increase the competitiveness of the economy, reducing the impact on the current account deficit, increase employment and above all affect the welfare of the population.