Problemli internet kullanımı, benlik saygısı ve stresle başa çıkma tutumlarının ilişkisi
The relationship between problematic internet use, self-esteem and coping style
- Tez No: 624487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada internet bağımlılığı düzeyi ile benlik saygısı ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ek olarak, benlik saygısı düşük olan ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ) kesme puanının üzerinde puan alan problemli internet kullanıcıları ile benlik saygısı yüksek olup problemli internet kullanımı (PİK) olmayan kişilerin baş etme beceri düzeyleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada, yaşları 20-40 yıl arasında değişen kadın ve erkek 116 katılımcının değerlendirilmesinde Sosyodemografik Veri Formu, YİBÖ, Başa Çıkma Tutumları Ölçeği (COPE), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDE) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAE) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was researched the relationship between internet addiction level, self-esteem and coping styles. In addition, the coping skills levels of problematic internet users with low self-esteem and scoring above the Young Internet Addiction Scale cut off score and coping skills levels of people with high self-esteem and without problematic internet use were compared. In the study, Sociodemographic Data Form, Young Internet Addiction Scale, Coping Attitudes Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale were used to evaluate 116 male and female participants aged 20-40 years.