The determinants of banks' capital structure and procyclicality of leverage: Empirical evidence from Turkey
Bankalarda sermaye yapısının belirleyicileri ve kaldıraçtaki döngüsellik: Türkiye'den ampirik bulgular
  1. Tez No: 476865
  2. Yazar: ÇİYDEM ÇATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma banka sermaye yapısının belirleyicilerini ve kaldıraç oranının döngüsel davranışını incelemektedir. Farklı tipteki kaldıraç oranları ile bankaların aktif büyümesi arasındaki ilişkiyi bulmak için bir panel veri analizi geliştirilmiştir. Ayrıca, bankaya özgü faktörlerin ve makroekonomik değişkenlerin banka sermaye yapısına olası etkileri de tartışılmaktadır. Çalışma, aktif büyümesi ve kaldıraç oranı arasındaki pozitif ilişkinin bir sonucu olarak Türk bankalarının kaldıraçlarının döngüsel olduğu sonucuna varmıştır. Döngüsel kaldıraç, finansal sektör ve genel ekonomide istikrarsızlığa katkıda bulunabilir. Bu nedenle, daha fazla düzenlemenin gerekli olduğu varsayılmaktadır. Türk bankalarının sermaye yapısını etkileyen faktörler, büyüklük, kâr, banka sayısı, enflasyon, döviz kuru ve gayri safi yurtiçi hasıladır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the determinants of bank capital structure and procyclical behavior of leverage. A panel data analysis is developed to find out the relation between different type of leverage ratios and asset growth of banks. Furthermore, possible impacts of bank specific and macroeconomic variables on the bank capital structure are discussed. The paper concludes that the leverage of Turkish banks is procyclical, which is the outcome of a positive relation between asset growth and leverage. The procyclical leverage could contribute to higher instability in the financial sector and the overall economy. Therefore, further regulations are assumed to be necessary. Size, profit, number of banks, inflation, exchange rate and gross domestic product are the factors that affect Turkish banks' capital structure.