The determinants and dynamics of cross-border bank loans in Turkey
Türkiye'de banka dış borçlarının dinamikleri ve belirleyicileri
  1. Tez No: 432357
  2. Yazar: TANJU ÇAPACIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların yurt dışından temin ettikleri borçların dinamikleri belirlenmektedir. Kullanılan veri seti, 2002 Aralık ile 2014 Aralık tarihleri arasında dış borcu bulunan tüm bankaları kapsamaktadır. Öncelikle banka bazlı, ülkesel ve küresel göstergeler çerçevesinde banka dış borçlarının belirleyicileri ortaya konmaktadır. Sonuçlara göre büyük bankalar ile yüksek aktif karlılık ve kredi rasyosu ile düşük mevduat rasyosuna sahip bankaların daha fazla borçlandıkları, takip oranı ve sermaye yapılarının ise anlamlı bir etkisinin olmadığı ortaya konmaktadır. Ülkesel değişkenler içerisinde sadece BIST repo gecelik faiz oranı banka dış borçları üzerinde anlamlı bir etkiye sahiptir. ABD ve Euro Bölgesi'ndeki bankaların reel kredi büyüme hızları, dört finansal merkezin(ABD, İngiltere, Euro Bölgesi, Japonya) para arzının büyüme hızı ve Fed'in aktif büyüklüğü banka dış borçlarının küresel belirleyicileridir. İkinci olarak ise borç alan bankanın ortaklık yapısında bulunan yabancı bankadan temin edilen borçların, ortaklık yapısında bulunmayan yabancı bankadan alınan borçlardan daha az kırılgan bir yapıya sahip olduğu gösterilmektedir. Üçüncü olarak ise 2010 yılının son çeyreğinden itibaren Türkiye'de uygulanmaya başlanan makro ihtiyati politikalar ile Türkiye Ekonomisinin banka dış borç akımlarına olan duyarlılığının azaldığı ve söz konusu politikaların Türkiye Ekonomisinin banka dış borç akımlarına karşı direncini artırma konusunda başarılı olduğu gösterilmiştir. Son olarak, parasal genişlemenin göstergesi olan ABD Merkez Bankası'nın bilanço büyüklüğündeki değişimlerin, diğer bir ifade ile parasal genişleme politikalarının Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların dış borçlarına ve borç türlerine etkisi incelenmiştir. Parasal genişleme politikalarının dış borçları anlamlı şekilde artırdığı, borç türü bazında en fazla etkinin sırasıyla kredi, repo, mevduat, sendikasyon ve seküritizasyon gruplarında yaşandığı görülmüştür. Ayrıca küresel likiditenin nispeten sınırlı olduğu dönemlerde istediği ölçüde borçlanamayan küçük, sermaye yapısı zayıf, aktif karlılığı ve likit aktif rasyosu görece düşük bankaların nicel genişleme programlarından daha fazla etkilendiği ve parasal genişleme sonucu gevşeyen küresel likidite koşullarında daha fazla borçlanabildikleri sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler yurt dısı banka borcları, istirak bor¸cları, makro ihtiyati politikalar, nicel geni¸sleme, panel veri tahmini
Özet (Çeviri)
In this study, I identify the determinants and dynamics of cross border bank loans in Turkey. The used dataset includes the loan details of all banks in Turkey between December 2002 and December 2014. Firstly, I determine the dynamics of cross border bank loans on the basis of bank-specific, national and global liquidity indicators. According to results, banks that have large size, high return on asset ratio, more credit in their portfolio and low deposit ratio are borrowing more. Non-performing loan ratio and capital structure of banks do not have significant effects on cross border bank loans. Only BIST repo o/n interest rate among national variables has significant effect on cross border bank loans. Real credit growth of banks in US and Euro Area, money supply growth rate of four financial centers(US, EA, UK, Japan), and the balance sheet size of Fed are the global determinants of cross border bank loan in Turkey. Secondly, the lender banks' characteristics are important with regards to vulnerability and affiliated loans have less vulnerable structure than non-affiliated loans. Thirdly, I show that the sensitivity of cross border bank loans to some global factors decreased after the last quarter of 2010 and hence macro-prudential policies in Turkey have been successful to increase the resilience of Turkish economy to cross-border bank flows. Lastly, I analyze the effects of Fed's balance sheet size, which is the indicator for quantitative easing programs, on cross border bank loans in Turkey. Cross border bank loans have increased as a result of Fed's quantitative easing programs. These policies also have significant effect on each cross-border bank loan types. The types of credit, repo, deposits, syndicated and securitization are affected more from the Fed's quantitative easing programs, respectively. Moreover, banks that have relatively small asset size, weak capital structure, low return on asset ratio and liquid asset ratio have been affected more positively from the Fed's quantitative easing programs. I conclude that they could not borrow at the desired level during illiquid period due to their underwhelming ratios, however they started to search for yield and borrow more easily during liquid period, which was the result of Fed's quantitative easing programs. Keywords cross-border bank loans, affiliated loans, macroprudential policies, quantitative easing, panel data estimation