Çevrimiçi ifade özgürlüğü: Teorisi ve hukuku
Online freedom of expression: Theory and law
- Tez No: 476870
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada İnternet'te ifade özgürlüğünü klasik ifade özgürlüğünden ayırt etmek amacıyla ve böyle bir ayrımın yapılması gerektiği iddiasıyla çalışmanın ana bölümleri için Çevrimiçi İfade Özgürlüğünün Teorisi ve Çevrimiçi İfade Özgürlüğü Hukuku tanımlaması kullanılmıştır. Bu tanımlama aslında çalışmanın temel tezi olan İnternet'in klasik ifade özgürlüğü teorisi ve hukukunu dönüştürdüğü ve yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğu tezinin özgül ifadesi olarak da kabul edilebilir. Çalışmada Çevrimiçi İfade Özgürlüğü tezi İnternet'in ağ mimarisinden, İnternet yönetiminden ve İnternetin sunduğu servisler sayesinde değişen iletişim alışkanlıklarından yola çıkılarak İnternetin klasik ifade özgürlüğünün ayrı ayrı prensiplerini nasıl dönüştürdüğü veya yetkin bir ifade özgürlüğü koruması için dönüştürmesi gerektiği anlatılmış ve bu minvalle bütüncül Çevrimiçi İfade Özgürlüğü tezine ulaşılmıştır. Başka sözle, çalışmada klasik ifade özgürlüğü teorisi ve hukukunun İnternet'e basitçe uyarlanmasının yeterli olmadığını, ifade özgürlüğü teorisi ve hukuku hakkında farklı düşünüş tarzını zorunlu kılan yeni paradigmaya ihtiyacımız olduğu ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this dissertation freedom of expression on the Internet have been used as Online Freedom of Expression in order to differentiate it from the traditional freedom of expression and emphasize the need for such distinction. This can also be viewed as a specific claim that the Internet has changed the theory and law of conventional freedom of expression and there is a need for new approaches that are underlying theses of this dissertation. In dissertation Online Freedom of Expression thesis has discussed from the perspective of internet network architecture, Internet governance and communication habits that are changing due to services provided on Internet. Moreover, the dissertation look into how the Internet has changed separate principles of classic freedom of expression or why it needs to change in order to achieve more competent protection of freedom of expression. By this means wholistic thesis of Online Freedom of Expression has been introduced. In other words, dissertation claim that simply applying classic theory and law of freedom of expression to Internet is insufficient and it requires new paradigm requiring distinct approach to conceptualizing the theory and law of freedom of expression.