Toplumsal hareketler bağlamında hack ve hacktivizm
Hack and hacktivism in the context of social movements
- Tez No: 476875
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AYDOĞAN BOSCHELE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Kitle iletişim araçlarının toplumsal hareketlere etkisi, literatürde sıkça tartışılmıştır. Bu tartışmalarda, modern basının gelişiminden günümüz dijital iletişim teknolojilerine değin, iletişim teknolojilerinin toplumsal hareketlerdeki rolü sorunsallaştırılmıştır. Dijital iletişim teknolojilerinin sadece toplumsal, ekonomik ve siyasi dönüşümde etkisi olmadığı, aynı zamanda, toplumsal hareketler için de yeni olanaklar ve araçlar sağladığı savlanmaktadır. Bu çalışma, dijital iletişim teknolojileri ile toplumsal hareketlerin ilişkisini hack kavramı üzerinden tartışmaktadır. Çalışma kapsamında, hack ve aktivizmin birleşimi olarak tanımlanan hacktivizm kavramının toplumsal hareketler bağlamında sorgulanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada ayrıca, Türkiye'deki hacker ve hacktivist gruplar ele alınarak, Türkiye'deki hacktivizm biçimleri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of mass communication on social movements has been frequently discussed in the literature. In these arguments, until the development of modern press to today's digital communication technologies, the role of communication technologies' in social movements is being problematized. It is asserted that digital communication technologies do not only influence social, economic and political transformation but also provides new opportunities and tools. This study discusses the relationship between digital communication technologies and social movements through hack concept. The scope of this study aims to question hacktivism, which is defined as a combination of hack and activism, in the context of social movements. Furthermore in this study, hackers and hacktivist groups in Turkey are being considered and hacktivism forms are being discussed.