19. Yüzyıldan günümüze egemenlik ilişkileri açısından hız ve iletişim
Speed and communication; from 19. Century to present with regard to domination relations
- Tez No: 476879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KONCA VAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
19. yüzyıl ile birlikte insan ilk kez doğal olmayan yollarla doğal sınırları aşmıştır. 1807 yılında buharlı trenin ilk kez kullanılmasıyla birlikte doğa ile insan arasındaki ilişkiler kökten değişmiştir. Hızın gizli özne olduğu bu değişim, sonraki dönemin üretim, yaşam ve egemenlik ilişkilerini belirlemeye devam etmektedir. Bu tezde, 19. yüzyıldan günümüze egemenlik ilişkileri açısından hız ve iletişim kavramları tartışılmıştır. Tezde hızın, teknik gelişme ve ilerleme fikrine örtük biçimde eklemlendiği görülmüştür. Hızın gizli öznesi olduğu teknik gelişme ve ilerleme fikrinin yaşam biçimimizi kökten değiştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, people have crossed the borders by unnatural way. In 1807 with using steam train, the relationship between nature and men have changed radically. This change of speed is a secret subject that specify the relationship between production, life and domination. In this thesis, between the 19th century and nowadays speed and communication concept are discussed. Speed are integrated with technical development and progression idea. This idea-technical development and progression has changed our live-are conclude.