Dijital pazarlama açısından anlık pazarlama
Moment marketing in terms of digital marketing
  1. Tez No: 476893
  2. Yazar: BAHRİALP TUTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA UZUNÇARŞILI SOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Anlık pazarlama veya gerçek zamanlı pazarlama günümüzde birçok markanın dijital iletişim stratejilerinde önemli bir pazarlama metodu olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu çalışmada anlık pazarlamanın reklamlarda kullanımının incelenmesi amaçlanmaktadır.İnternetin gelişim sürecinden başlayarak anlık pazarlamanın ortaya çıktığı mecralar ele alınmıştır.Yurt içi ve yurt dışından örneklerle anlık pazarlamanın hedef kitleyi yakalama biçimleri incelenmiştir. Araştırma bölümünde ise nicel araştırma yöntemlerinden anket çalışması uygulanmıştır.Dijital ortamda yapılan bu anket çalışması üç farklı markanın twitter mecrasında yapmış oldukları gündelik paylaşımlar ile trend olmuş bir konu hakkında yaptıkları anlık pazarlama olarak kabul edilen paylaşımlar karşılaştırılarak katılımcıların her iki paylaşım arasında beğeni, yakınlık, paylaşım, ilginlik, farkındalık, gibi yaklaşımları analiz edilmiştir. Araştırma bulguları göstermektedir ki; markaların toplumsal olayları ve gelişmeleri yakından takip ederek anlık ve yaratıcı fikirlerle hazırladıkları içerikler, kullanıcıların markaya olan farkındalığını, beğenisini ve viral olarak paylaşma isteğini büyük ölçüde etkilemektedir.Bu da anlık pazarlama yöntemlerinin tüketici nezninde etkili ve başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Moment marketing or real-time marketing is an important way for many companies to reach the customers and to create a successful communication strategy.This study aims to analyze the usage of moment marketing in advertisements. Beginning with the development process of the internet,“media”where“moment marketing”become appearent has been discussed with a historical perspective. The ways how the moment marketing captured the target audience has been observed. Being a quantitative research method, a survey has been carried out for the research part. The survey has been conducted within the digital media and focused on the Twitter posts of three different brands. Their daily shares and posts about trending topics has been compared and the approach of the users between these two types (such as likes, relevance, sharing, familiarity and awareness) has been analysed. In the light of these analyses, the findings have shown that the content which the brands prepare by closely following the current issues and using instant and creative ideas, greatly affects the users in terms of brand awareness, liking and wish to virally share. Thinking user-wise, moment marketing seems to be effective and successful.