Sinemada steampunk akımı: Viktorya Dönemi buhar çılgınlığı
Steampunk genre in cinema: Steam madness of Victorian Era
- Tez No: 476895
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BİRYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sağlık Kurumları Yönetimi, Radio and Television, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, bilim kurgunun tema olarak 19. Yüzyıl Viktorya Dönemi'ni seçmiş ve 1987 yılında ismi konularak çerçevesi belirlenmiş olan Steampunk alt türü incelenmiştir. 1980'li yıllarda edebiyat alanında şekillenmeye başlamış olan bu tür, 2000'li yıllarda yükselişe geçmiş ve tasarım, video oyunları ve sinemaya kadar birçok alana nüfuz etmiştir ve günümüzde bir altkültür olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, bir bilim kurgu alt türü olarak başlayan, özellikle 2000'li yıllardan sonra tüm dünyada popülerliğini arttırmış ve bir altkültür olma yolunda ilerlemeye başlamış bir akım olan Steampunk'ı anlaşılır kılmak ve bu türün sinemadaki yerini saptamaktır. Tanımlaması oldukça zor bir tür olan Steampunk ile ilgili ülkemizde yapılan çalışmaların da azlığına dayanarak bu çalışmanın literatür taraması ve film analizleri üzerinden oluşturulması planlanmıştır. Çalışmada incelenen filmler, tez boyunca en çok kullanılan ve isimleri giriş bölümünde belirtilmiş olan yazılı kaynaklarda ve imdb.com ve ranker.com isimli internet film veritabanlarında ortak olarak bulunan filmler içerisinden seçilmiş ve türü tanımlamaya en uygun yöntem olarak belirlenen Mizansen Eleştiri Yöntemi'yle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Steampunk's studied as a science fiction sub-genre that choose 19. Century Victorian Era as a theme and has taken its name in 1987. Steampunk's shaped firstly at literature in 1980s and then after 2000 arose its popularity and to influence in design, video game and cinema. This sub-genre became a sub-culture these days. The purpose of this work is to make Steampunk understandible that has firstly started as a sub-genre of science fiction and then became a subculture. This work concentrates mostly establishing this sub-genre's position in cinema. Because of rarity of this nondescript sub-genre in Turkey, this thesis composed of litateture review and film analyses. Analyzed films in this work chose using literature sources and internet film databases like imdb.com and ranker.com. Chosen films analyzed using Mise en Scene Criticism Method that determined best method for Steampunk films.