Fütüristik çizgi film ve animasyon tasarımında bilim kurgu etkisi
Science-fiction influence in futuristic cartoon and animation design
  1. Tez No: 967112
  2. Yazar: ÖZLEM MALATYALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE İKİZLER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Hayal kurmak, insanın yaşamının devamlılığındaki bitmez bir temel kaynak motivasyonu olmuştur. Yazınsal ve görsel sanatların gelişiminde her dönemin sunduğu teknolojik vb. ortamlarla sanat yeniden değişerek katmanlaşmıştır. Bu bağlamda tasarım ve animasyon alanları da günden güne değişim göstererek döneminin sunduğu ortamlara uyum sağlamıştır. Yaşamlarımızı çevrelemiş olan dijital sistem, taleplerin değişmesi için itici kuvvet olarak görevini yerine getirmektedir. Dijital ortam tasarım programları ile görsel tasarımın ihtiyaçlarına yönelik içeriklerin üretiminde rekabet artmıştır Etkili, hızlı ve versiyonlu üretilebilen içerikler öncelikle tercih edilen tasarımlar haline gelmiştir. Edebiyatın bir alt türü olan bilim kurgu ise yazınsal ve görsel sektörde diğer türlere göre hatırı sayılır bir rekabetçi olarak kendini kanıtlamıştır. Zamansız betimlemeler yapılabilen bir tür olarak geniş bir ifade alanı bulan bilim kurgu siberpunk, steampunk, dizelpunk vb. alt türleri ile görsel sanatlarda sinema, arayüz tasarımı, çizgi roman, animasyon, video oyunu, anime, manga, illüstrasyon, konsept tasarım gibi alanlarda sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Bu alanda talep doğrultusunda tasarımcılar disiplinlerarası içerikler üretmeye devam etmektedir. Bu alt türlerde dönemine göre teknoloji, insan, etik değerler, ütopik ya da distopik dünya tasvirleri kullanılmıştır. Bu türlerin ihtiyaç duyduğu görsel ifade biçimleri sanat ve tasarım alanında disiplinlerarası çalışmaların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu çalışma tasarım ve bilim kurgu alanında tasarlanan alt kültür türlerini inceleyerek bu alana öneri sunmak amacıyla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dreaming has been an inexhaustible basic resource motivation in the continuity of human life. In the development of literary and visual arts, art has changed and layered again with the technological etc. environments offered by each period. In this context, the fields of design and animation have also changed day by day and adapted to the environments offered by the period. The digital system that surrounds our lives fulfils its duty as a driving force for the change of demands. Competition has increased in the production of content for the needs of visual design with digital media design programs. Effective, fast and versioned content has become the preferred design. Science fiction, a sub-genre of literature, has proven itself as a considerable competitor in the literary and visual sector compared to other genres. Science fiction, which has found a wide range of expression as a genre that can make timeless descriptions, has been a source of inspiration for artists in areas such as cinema, interface design, comics, animation, video games, anime, manga, illustration, concept design in visual arts with its sub-genres such as cyberpunk, steampunk, dieselpunk, etc. In line with the demand in this field, designers continue to produce interdisciplinary content. In these sub-genres, technology, human, ethical values, utopian or dystopian world depictions are used according to the period. The forms of visual expression required by these genres enable the emergence of interdisciplinary studies in the field of art and design. This study has been written in order to offer suggestions to this field by analysing the subculture genres designed in the field of design and science fiction.