Radva 'Âşûr ve Sülasiyyetü Gırnâta adlı eserinde göç teması
Radwa Ashour and the concept of migration in the book of Radwa Ashour named 'Granada'
- Tez No: 476936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDUSSAMET BAKKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hakikati hayalle zenginleştirerek edebiyat alanına dahil eden tarihî roman; Walter Scott'tan günümüze kadar birçok merhaleler geçirmiş ve bulunduğu olgunluğa erişmesi iki yüz yılı bulmuştur. Modern Arap edebiyatına da yaklaşık aynı zaman diliminde giren tarihî romanın Arap dünyasındaki ilk temsilcisi 1914 yılında vefat eden Corci Zeydan olmuştur. Araştırmamıza konu olan, 1946 doğumlu Radvâ 'Âşûr ise Zeydan'la başlayan bu tarihî roman geleneğine yeni konularla ivme kazandıran 21. yüzyıl yazarlar kuşağının en önemli simalarından birisidir. Günümüzde geniş okuyucu kitlesine sahip olan Radvâ Âşûr, Mısırlı bir romancı olmasına rağmen ağırlıklı olarak Filistin edebiyatı alanında yazmaya yönelmiştir. Yazarın araştırmamıza konu olan Sülasiyyetü Gırnâta adlı eseri, tam olarak 506 sayfa olup son iki kısmı olan“Meryem”ve“Göç”bölümleri yazar tarafından sonradan eklenmiştir. Endülüs' ün son kalan toprak parçası olan Gırnâta'nın, Nasrî krallığı tarafından Kastilya Kralı Ferdinand ve Kraliçe İsabella'ya teslimi ile başlayan ve sürgün edilmelerine kadar süren tarihî aralığını konu edinmiştir. Radvâ 'Âşûr'un Gırnâta insanlarının yaşamı ile verdiği Göç Teması aslında günümüz Müslümanlarının özellikle de Arap coğrafyasının bitmek bilmeyen kaderini bizlere edebî bir dille ebedîleştirmiştir. Bunu yaparken Gırnata ile günümüzü ortak bir kalemle ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
A historical novel that enriches the truth with imagination and incorporated into the field of literature has spent many steps from Walter Scott to present day and it has taken two hundred years to reach the maturity it is in. The first representative of the historical novel in the Arab World, which entered the modern Arabic literature at about the same time, has been Jurji Zaydan who died in 1914. Radwa Ashour, born in 1946, that is the subject of our research, is one of the most important personages of 21st century writers' generation that accelerated this new historical tradition with Zaydan. Having a large readership today, Radwa Ashour, despite being an Egyptian novelist, mainly focused on writing in the field of Palestian literature. Radwa Ashour's The Granada Trilogy which is the subject of our research, has 506 pages in total. The last two parts of the work,“Maryam”and“Migration”, were later added by the author. The novel focuses on the history of Granada, the last remained piece of land in Andalus and this history began with surrender of the Nasri King to King of Castile Ferdinand and Queen Isabella and took until they were deported. Actually, Radwa Ashour's Immigration Theme of Granada people's life gave us a literary version of today's Muslim's, especially the endless fate of Arab geography. In doing so, she has handled Granada with this day in a common item.