Sosyal medya kullanımının mutlu olma durumuna etkisi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the effect of using social media on happiness status
- Tez No: 476940
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SEFA SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde gelişen teknolojik yenilikler ile birlikte sanal ortamlar; gerçek yaşamın ve zihinde kurgulanan, olması beklenilen ya da istenilen hayal dünyasının yansıtılmasına alan oluşturmaktadır. Sosyal medya kanalları üzerinden, yeniden inşa edilen bir yaşam kurgusu sunulmaktadır. Bu kurgunun içerisinde bireyin sahip olduğu duygular, düşünceler paylaşılmakta ve kişisel imajı sergilenmektedir. Bu çalışmanın amacı: Mutluluğu sağlayan unsurların, sanal ortamda mutluluğu sağlayan unsurlarla örtüşme durumunu, sosyal medya kullanımının bireyin mutluluk duygusuna negatif ya da pozitif yönde etkisini; mutluluk duygusunun, çeşitli görsel ve yazılarla somutlaştırılması durumunun, paylaşan ve paylaşımlara maruz kalan bireyin psikolojik olarak iyi olma durumuna etkisini incelemektir. Çalışmanın araştırma kısmında nitel araştırma yöntemi uygulanacaktır. Bu yöntemin seçilme sebebi, incelenecek sosyal konuyu esnek bir biçimde, bireylerin görüşleri, deneyimleri ve içinde bulundukları çevre ile bütüncül olarak incelenmesine olanak tanımasıdır. Bunun için gerçek yaşam alanında tanıdığım, sosyal medyayı etkin olarak kullanan on beş kişinin sosyal paylaşımları incelenerek bu kişilerle yüz yüze görüşme sağlanarak kendi paylaşımları ve kendi arkadaş gruplarının paylaşımlarının bireye olan etkileri üzerinden araştırmanın amacına yönelik görüşmeler sağlanarak kayıt altına alınacaktır. Çalışmada; sosyal etkileşim kaygısı içerisinde sosyal medya ortamında daha çok yer almaya çalışan bireyin gözünde, sanal ortamın artık yaşamın ta kendisi olarak algılandığı konusu incelenecektir. Ayrıca sosyal medya ortamında beğeni alma, konum bildirme, pozitif ya da negatif yorum alma durumlarıyla arkadaş gruplarının paylaşımlarının mutluluk duygusuna doğrudan etkisi ölçülerek, insanların neredeyse tüm duygularını açmak için kullandıkları sosyal paylaşım sitelerinin bireyi daha fazla sosyal karşılaştırmaya maruz bırakıp bırakmadığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The virtual world makes way for the reflection of the real life and imagination that is expected or desired to be constructed in minds along with technological innovations of our time. A rebuilt living fiction is presented through the social media channels. Individiuals' feelings and thoughts are shared and personal images are displayed within this fiction. The aim of this study is to examine the overlap of the elements providing happiness with the elements that make happiness in the virtual world; social media use's negative or positive effects on the individual's happiness; effects of the state of happiness feeling embodied with various visuals and texts on psychological well-being of individuals who share something online and exposed to shared posts. Qualitative research method will be applied in the research. The reason for choosing this method is the social context to be studied allows for a flexible examination of the individual's views, experiences and the environment in which they are integrated. I will examine the social media posts of the fifteen people whom I know in real life and use social media actively, will have interviews with these people to make records by acknowledging for the purpose of the research on their own posts and friend groups' posts. The subject discussed in the research is the virtual world is perceived as the life itself in the eyes of the individual who is trying to get more involved in the social media within the concern of social interaction. Furthermore, whether the social media tools that people use to show almost all their emotions expose individuals to more societal comparisons or not by measuring the direct effect of happiness in“likes”,“check-ins”, positive or negative comments and friends' posts will be analyzed.