Yeni iletişim ortamlarının ekonomi politiği bağlamında emeğin dijitalleşmesi üzerine bir araştırma
A research on digitalization of labor in context of the political economy of new communication medium
  1. Tez No: 476961
  2. Yazar: DOĞUKAN YANDIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Toplumları, üretim biçimleri ve emek gücünün tabiiyeti temelinde, emek-sermaye çelişkisi ile açıklamaya çalışan eleştirel ekonomi politik, tarihsel dönüşümleri kapitalizmle olan ilişkisi bağlamında ele almaktadır. Öncelikle, kapitalist üretim biçiminin çeşitli birikim krizleri doğrultusunda özünü koruyarak küreselleştiği ve dönüşerek dijital bir görünüme kavuştuğundan hareketle, yeni iletişim ortamlarının, enformasyon tabanlı ekonomide hem bir iletişim aracı hem de üretim aracı olarak etkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmada yeni iletişim ortamlarının, dijitalleşme, yöndeşme, kitlesizleştirme, eşzamanlı ve eş zamansız olabilme özellikleriyle zaman ve mekânın sınırlarını aşarak enformasyon ekonomisinin temel taşıyıcı unsuru ve meşrulaştırıcısı olduğuna değinilmiş, bu ekonominin hammaddesi olan enformasyonun ve bilgininse tüketilen bir değere dönüşerek metalaşmasının, sosyo-ekonomik ve kültürel eşitsizliklerden kaynaklanan erişilebilirlik sorununu derinleştirdiği savunulmuştur. Son olarak, sosyal ağlarda karşılığı ödenmeyen emek gücü faaliyetinin dijitalleşmesi sonucu, yaratılan enformasyonun reklamverenlere pazarlanarak metalaştığı üzerine yaklaşımlar sunulmuş ve bu çerçevede Facebook, Twitter, LinkedIn ve Pinterest sosyal ağlarının zorlayıcılığı üzerine bir araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırma ile kullanıcıların bu ağlarda sosyalleşmek için bedel ödedikleri ve bu bedelin kullanıcıları içerik üreterek, ağın zenginleşmesine katkıda bulunmaya zorladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political economy, which tries to explain societies on production methods and work force allegiance basis by using labor-fund discrepancy, handles historical transformations in respect of their relationship with capitalism. Firstly, moving from the fact that capitalistic form of production globalized, while essentially not going through any major change, and acquiring a digital look, this paper focuses on effects of new communications mediums as both communication tool and production tool on information based economy. This study points out the fact that new communication mediums overcame the boundaries of time and place due to its properties such as digitalizing, convergence, being synchronous and asynchronous; and became a keystone for information economics. Raw material to this said economy, information, transformed became a consumable value thus further harmed the accessibility from that originates from social-economic and cultural inequalities. Lastly, as a result of labor force activities on social networks, these activities are not paid for, the information created is sold to advert creating companies and this paper presented few approaches to this issue. on this matter a research was made about pushiness of social networks such as Facebook, Twitter vs. Paper concludes that users pay a price to be socialized on these networks and the price is creating new content for these networks.