XVI. Asır Osmanlı mutasavvıfı Şem'î Efendi'nin Tuhfetü'l-Aşıkin isimli eseri (metin ve inceleme)
XVI. Century Ottoman mystic Şem'i Efendi's work which named Tuhfat al-Ashiqin (Script and research)
- Tez No: 476960
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
Tuhfetü'l-âşıkîn Şemʿî Şem'ullah tarafından 986/ 1578 yılında tamamlanmış ve III. Murad'a ithâf edilmiş bir eserdir. Şemʿî Efendi'nin mensur olarak kaleme aldığı bu tasavvufî-ahlakî eser otuz bâbdan oluşmaktadır. Eserde ele alınan tasavvufî kavramlar şiirler, âyet-i kerîmeler, hadîs-i şerîfler ve sûfî sözleri ile zenginleştirilerek işlenmiştir. Eserin müellifi Şemʿî Şem'ullah XVI. yüzyılın ikinci yarısında Farsça'dan yaptığı tercüme ve şerhlerle tanınmış bir Osmanlı âlimi ve Mesnevî şârihidir. Şemʿî Efendi Gülistân, Dîvân-ı Hâfız, Dîvân-ı Şâhî, Bahâristân, Saâdetnâme, Bostân, Mesnevî, Mantıku't-tayr, Tuhfetü'l-ahrâr, Subhatü'l-ebrâr, Mahzenü'l-esrâr, Kasîde-i Emâlî gibi eserler üzerine şerhler yazmıştır. Tuhfetü'l-âşıkîn Şemʿî Efendi'nin tercüme ve şerhleri dışında bilinen tek Türkçe te'lîf eseridir. Bu çalışmada üç yazma nüshası bulunan Tuhfetü'l-âşıkîn'in günümüz Türkçesine çevrimyazımı yapılmış, Arapça ve Farsça kısımlar tercüme edilmiş, eserde yer alan iktibaslar tespit edilmeye ve eserin muhtevâsı özetlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tuhfat al-ashiqin is a work that had been completed in 986/ 1578 by Şemʿî Şem'ullah and dedicated to III. Murad. This mystical and moral work written as a prose by Şemʿî Efendi consists of thirty chapters. Mystical concepts taking place in the work was approached by being enriched with poems, verses, traditions and mystic expressions. Şemi Şemullah who is the writer of the work is an Ottomon wise was recognized by translations from Persian and commentaries in the second part of 16th century and he is a Masnavi commentator transliterated. He wrote comments on some works such as Gülistân, Dîvân-ı Hâfız, Dîvân-ı Şâhi, Bahâristân, Saâdetnâme, Bostân, Mesnevî, Mantıku't-tayr, Tuhfetü'l-ahrâr, Subhatü'l-ebrâr, Mahzenü'l-esrâr, Kasîde-i Emâlî. Tuhfetü'l-âşıkîn is the only authored Turkish work except to the translations and comments of Şemʿî Efendi. In this work, Tuhfetü'l-âşıkîn having three manuscript copies was transliterated in Turkish letters, translated Arabic and Persian parts, quotations taking place in the work were tried to be discovered and the content analysis was made.