Otoyol projelerinde karşılaşılan risk faktörlerinin analizi
Analysis of risk factors encountered in highway project
- Tez No: 629620
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERKAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otoyol projeleri büyük yatırım projeleri olup birçok risk faktörünü içerisinde barındırmaktadır. Bu risk faktörlerinin kapsamlı bir risk yönetimi stratejisi ile yönetilmesiyle proje başarısını etkileyebilecek olumsuzlukların azaltılması mümkündür. Bu çalışmada otoyol projelerinin sözleşme, tasarım ve yapım aşamasında karşılaşılan risk faktörleri kapsamlı bir literatür taraması yapılarak belirlenmiştir. Belirlenen risk faktörleri riskin kaynağına göre sınıflandırılarak ilgili risk faktörünün otoyol projesinin hangi aşamasından kaynaklandığı araştırılmıştır. Belirlenen risk faktörleri yedi ana başlıkta sınıflandırılmış ve her bir risk faktörü otoyol projelerindeki örnekleriyle beraber incelenerek risklerin neden olabileceği problemler ortaya konmuştur. Bu risk faktörleri otoyol projelerinde tecrübe sahibi ve konusunda uzman kişilerce anket yöntemi ile değerlendirilip, risk analizi yapılarak önem dereceleri belirlenmiştir. Bu çalışmada büyük ölçekli bir otoyol projesi özelinde vaka analizi yapılarak konu detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Vaka analizinde Gebze-İzmir Otoyolu Projesi'ne ilişkin veri toplamak için bu projede görev almış, konusunda uzman kişilerin görüşleri anket yöntemi ile değerlendirilerek her bir risk faktörünün etki, olasılık ve riskin yönetilebilirliğinin dereceleri belirlenmiştir. Yapılan vaka çalışmasında riskin etki ve olasılık değerine ek olarak proje kapsamında riskin yönetilebilirliğinin de derecesi belirlenerek riskin gerçek etkisinin firma özelinde ölçülmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulguların ileride inşa edilecek olan otoyol projelerinin ihale, tasarım ve yapım aşamasında karşılaşılabilecek risk faktörlerinin önceden tespit edilip, kapsamlı bir risk yönetimi ile proje maliyeti, süresi ve kalitesine olumlu katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Highway projects are large investment projects and contain lots of risk factor. It is possible to reduce negativities that may affect success of the project by managing these risk factors with an extensive risk management strategy. In this study, risk factors that encountered in highway projects were determined by conducting comprehensive literature search. By classifying the risk factors determined according to the source of the risk, the reader was aimed to have an idea about the stage of the highway project of the related risk factor. Determined risk factors were classified under seven main topic and it was aimed to have an idea about the problems that risks can cause by examining each risk factors with its examples. These risk factors were evaluated by individuals with experience and expertise in highway projects using survey method and their severity levels were determined by conducting risk analysis. In this study, subject was examined in detail by making case analysis. In this case analysis, to collect information about Gebze-İzmir highway project opinions of the experts involved in this project were evaluated by the survey method, and the degree of impact, probability and manageability of each risk factor was determined. In the case analysis conducted, it was aimed to have an idea about the ability of the readers to manage the risks by determining the degree of manageability of risk in addition to the impact and probability. In this study, it was aimed to determine the risk factors that may be encountered during the tender, design and construction stages of the highway projects to be built in the future and to contribute positively to the project cost, duration and quality with a comprehensive risk management.