Göç sorunu bağlamında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri
Turkey - EU relationships under the context of immigration problem
- Tez No: 476980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, göç hareketlerinin Türkiye ve Avrupa Birliği üzerindeki etkileri anlatılmıştır. Türkiye ve Avrupa Birliği arasında yasa dışı göç hareketlerinin olumsuz etkilerinden kurtulmak için yapılan çalışmalara değinilmiştir. Yasa dışı göçü engellemek için Türkiye ve AB arasındaki işbirliğinin önemi vurgulanmıştır. Son zamanlarda artan göç hareketleri, Türkiye ve AB arasında bir sorun haline gelmiştir. Çalışmanın anlatımında, gerekli bilgiler toplanmış ve tümevarımsal yöntemi kullanılmıştır. Buna göre, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki işbirliği geliştirilerek, göç hareketlerini kontrol altına almak mümkündür. Çalışmanın sonuçlarına göre; göç hareketleri kontrol altına alınmadığı sürece Türkiye ve AB içindeki toplumsal dengeyi tehdit etmeye devam edecektir. Buna ek olarak, Türkiye ve Avrupa Birliği bu konuda ortak hareket edemezse, yasa dışı göç oranları artmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of migratory flows on Turkey and the European Union (EU) have been examined. With this purpose, the actions taken between Turkey and the EU to prevent the negative effects of the illegal immigration have been observed. Thus, the importance of collaboration between Turkey and the EU to stop illegal immigration has been highlighted. Increasing migratory flows have become a problem between Turkey and EU. Data has been collected to use the induction method. It is possible to maintain that, by improving the relationship between the EU and Turkey, migratory flows can be taken under control. According to the findings of this study, these flows will keep threatening social equilibriums in both the EU and Turkey. Moreover, if Turkey and the EU fail to cooperate on this issue, illegal migration will worsen.