Mülteci sorunu bağlamında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin son 50 yılda kazanmış olduğu ivmenin sosyopolitik analizi
The socyopolytic analysis of expression in the last 50 years of the Turkish-European Union relationship in the context of the refugees
- Tez No: 577989
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mülteci sorunu sadece günümüzde değil uzun yıllar boyunca birçok ülkenin ortak sorunu olmuştur. Milyonlarca insan her yıl yaşadığı ülkeleri terk edip bir başka ülkeye sığınmak mecburiyetinde kalmaktadır. Bu noktada coğrafi konumu gereği Türkiye, Afrika, Asya ve Avrupa arasında yaşanan mülteci göç hareketlerinin yanı sıra yasadışı göçlerin de önemli bir kavşak noktası haline gelmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, özellikle 2011 yılından itibaren Suriye'de kendini gösteren iç savaş sonrasında ülkesinden kaçarak başka ülkelere sığınma ihtiyacı hisseden Suriyelilerin bir mülteci sorunu haline gelmesi ve bununla beraber Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin bu bağlamda farklı bir boyut kazanmasının geçmişten günümüze nasıl değişimlere uğradığının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The refugee problem has been a common problem for many countries for many years, not just today. Every year, millions of people are forced to leave their lands and take shelter in another country. In this context, Turkey is one of the most important crossroads of refugee and other illegal immigration movements between Asia, Europe and Africa due to its geographical position. The main aim of this study is to examine how the Syrians became a refugee problem, especially after the civil war in Syria, who had escaped from their country and felt the need for asylum in other countries since 2011, and that our relations with the European Union in this context exchange.