İş yaşamında cinsiyete dayalı ayrımcılık:İstanbul ilinde bilişim sektöründe bir araştırma
A research of gender issues in working life: A research in information technology in Istanbul
  1. Tez No: 476981
  2. Yazar: ÖZLEM ERDİL FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye ve dünyada çalışan kadınların yaşadıkları zorluklar yıllarca toplumsal bir sorun olarak ele alınmaktadır. Öncelik olarak bireysel kalkınma ve kariyerleri için çalışan daha sonra da ülke ekonomisine katma değerde bulunan ve bu çabaların ya-nında iş-aile çatışması altında kalan tüm kadınların yaşamış olduğu zorluklar bütün toplumlarda bir sorun haline gelmiş ve bu durum çeşitli platformlarda araştırma konu-su haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, kadınların iş hayatında yaşamış olduğu cinsiyet eşitsizliğini ele almak ve bu konu hakkında yapılan çalışmaları özetlemektir. Yapılan araştırmalar kadın çalışanların önünde toplumsal engeller ile beraber kadınla-rın kendi koymuş olduğu engellerin de var olduğunu açıklamaktadır. Araştırmada, literatür taraması yapılmış olup kadın çalışanları etkileyen engel-ler açıklanmıştır. Türkiye ve diğer ülkelerde yapılan araştırmalar ve istatistiksel veri-lerden yararlanılarak yorumlar yapılmıştır. İş yaşamında kadınların erkeklere oranla, üst yönetimlerde daha az yer alması ve erkeklere çalışanlara göre terfi alma oranlarının daha az olduğu incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, İstanbul ilinde bilişim sektöründe çalışanların görüşlerini tespit etmek için 163 kadın, 123 erkek olmak üzere 286 çalışana anket yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For many years, not only in our country women labourers in work life being considered as a crucial international social problem. The difficulties of women labou-rers forced encountered in career and individual development and social and work life conflict has been discussed world wide as a research topic in many platforms. Also, the value added to national economy through women labourers cannot be dis-regarded This research aims to summarize the studies made on gender issue, discrimina-tion and other difficulties and make attitudes towards women labour. Researches on this topic clearly defines the social barriers and also the self barriers of women as well. In this study, literature review has been widely made concerning gender issue topic and it is aimed to define clearly the obstacles and difficulties of women emplo-yees. The findings and data has been collected by statistical methods and from natio-nal and international sources. Also the limited numbers of women top managers and promotion problems of women employees has been stated. In the research part of the study, a survey was conducted on 286 employees, 163 female and 123 male, in order to determine the opinions of the employees in the information technology sector in Istanbul.