Suriye krizi sonrası gelişen kitlesel göçün Ab-Türkiye ilişkilerine etkisi
Effect of mass migration on Eu-Turkey relations after the Syrian crisis
  1. Tez No: 903191
  2. Yazar: MELEK USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN CANİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Göç insanlık tarihinin en eski olgularından biridir. Tarih boyunca çeşitli sebeplerle insanlar yer değiştirmiştir. Savaşlar, iç çatışmalar, iklimsel şartlar, zulüm gibi sebepler insanların göç etmelerinin başlıca nedenleri arasında yer almıştır. Bu durum, modern çağ ile de devam etmekte olup son yıllarda da göç hareketleri büyük ölçüde artmıştır. Göç, hem göç eden toplulukları hem de varış noktalarındaki toplulukları demografik, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak etkileyerek değişimlere neden olmuştur. Avrupa Birliği (AB), göç olgusuyla yeni tanışmamıştır. Göç sorunuyla ilk olarak yabancı işçiler bağlamında yüzleşmiştir. Sovyetler Birliği'nin dağılması ile birlikte AB'nin gündemini sığınmacılar ve mülteciler almıştır. Bu durum, AB'yi ortak bir göç politikası arayışına itmiştir. Ortak bir göç politikası oluşturma çabaları, hem AB üyesi ülkeler arasındaki iş birliğini artırmayı hem de göçmenlerin haklarını korumayı hedeflemiştir. Ancak üye ülkelerin göç konusundaki tutumları ve politikaları, bu süreçte zorluklar yaşanmasına neden olmuştur. Arap Baharı sonrası ortaya çıkan iç savaşlar, dünyadaki mülteci sayısını İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek seviyeye taşımıştır. Suriye iç savaşı milyonlarca insanın ülkelerini terk etmesine neden olmuştur. Başlangıçta AB ortak bir göç politikası oluşturmaya çalışsa da sığınmacıların bölge ülkelere sığınması nedeniyle bu sorunu görmezden gelmiştir. Ancak 2015 yılında binlerce sığınmacının AB sınırlarına gelmesiyle göç sorununa daha fazla kayıtsız kalamamıştır. Bu bağlamda, AB'nin göç politikalarının gelecekte nasıl şekilleneceği, üye ülkelerin iş birliği yapma kapasitesi ve göçmen krizlerine insani çözümlerin gerekliliği Suriye iç savaşı ile çıkan göç krizi üzerinden incelenecektir. Özellikle Türkiye'nin Suriye politikası çok boyutlu bir yaklaşımı içermektedir. Ancak Suriye'deki belirsizlikler ve uluslararası toplumun tutumu, Türkiye'nin bu krizi yönetmesini zorlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration is one of the oldest phenomena in human history. Throughout the history, people have changed places for several reasons. Wars, internal conflicts, climatic conditions, persecution have been among the main reasons for people to migrate. This situation continues with the modern age and migration movements have increased significantly in recent years. Migration has caused demographic, economic, social and cultural changes affecting both the migrant communities and the communities at the destination points. The European Union (EU) is not new to the phenomenon of migration. It first confronted the problem of migration in the context of foreign workers. With the collapse of the Soviet Union, asylum seekers and refugees took the EU's agenda. This situation pushed the EU to search for a common migration policy. Efforts to establish a common migration policy have aimed both to increase cooperation among EU member states and to protect the rights of migrants. However, the attitudes and policies of member states on migration have caused difficulties in this process. The civil wars that emerged after the Arab Spring have brought the number of refugees in the world to the highest level since the Second World War. The Syrian civil war caused millions of people to leave their countries. Although the EU initially tried to establish a common migration policy, it ignored this problem as asylum seekers sought refuge in the countries in the region. However, when thousands of asylum seekers arrived at the EU borders in 2015, the EU could no longer remain indifferent to the migration problem. In this context, how the EU's migration policies will be shaped in the future, the capacity of member states to cooperate and the necessity of humanitarian solutions to migration crises will be analysed through the migration crisis caused by the Syrian civil war. Turkey's Syria policy in particular involves a multidimensional approach. However, the uncertainties in Syria and the attitude of the international community make it difficult for Turkey to manage this crisis.