Üstün yetenekli ve normal öğrencilerin matematiksel örüntü başarılarının incelenmesi
The examination of gifted and normal students' mathematical pattern achievements
- Tez No: 477016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı 4, 5, 6 ve 7. sınıfa devam eden üstün yetenekli öğrencilerin matematiksel örüntülerdeki ilişkileri devam ettirmelerinin, ifade etmelerinin ve sembolize etmelerinin matematiksel örüntülerin hangi özelliklerine göre nasıl değiştiğini ve normal öğrencilerle nasıl bir farklılık gösterdiğini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Bartın ilindeki sosyo-ekonomik düzeyi orta seviyede olan bir ilkokul ve ortaokuldaki 120 öğrenci ve yine Bartın ilinde Bilim ve Sanat Merkezi'deki 120 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması ve analizinde nicel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Matematiksel Örüntü Başarı Testi kullanılmıştır. Testin KR 20 güvenirlik katsayısı 0.88 olarak bulunmuştur. Matematiksel Örüntü Başarı Testi“Örüntü Sunum Biçimi”,“Soru Tipi”ve“Örüntü Tipi”olmak üzere 3 boyuttan oluşmaktadır ve bu boyutlar ayrı ayrı analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, üstün yetenekli öğrencilerin genel örüntü başarılarının normal öğrencilerin genel örüntü başarılarından anlamlı şekilde farklılaştığı görülmektedir. Ayrıca üstün yetenekli öğrencilerin sınıf seviyelerine göre örüntü başarıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. 5. sınıfların ortalama puanı hariç diğer sınıfların ortalama puanı sınıf seviyesi arttıkça artmıştır. En düşük ortalamayı 5. sınıf öğrencileri elde etmiştir. Bunun yanı sıra, üstün yetenekli öğrencilerin örüntü sunum biçimlerine göre matematiksel örüntülerle ilgili başarıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrenciler en yüksek ortalama puanına“Sayı Dizisi”biçiminde sunulan örüntülerde sahip olurken, arkasından“Şekil”ve“Tablo”biçiminde sunulan örüntüler gelmektedir. Araştırma bulgularına göre, üstün yetenekli öğrencilerin örüntü tiplerine göre matematiksel örüntülerle ilgili başarıları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrenciler“Tekrarlayan”örüntü tipindeki sorularda diğer örüntü tipindeki sorulara göre oldukça yüksek ortalama elde etmişlerdir. En düşük ortalamaya“Karesel Genişleyen”örüntü tipindeki sorularda sahip olmalarına karşın,“Doğrusal Genişleyen”örüntü tipindeki soruların ortalamasına oldukça yakındır. Araştırma sonuçlarına göre, üstün yetenekli öğrencilerin soru tiplerine göre matematiksel örüntülerle ilgili başarıları arasında anlamlı farklılıkların oluştuğu görülmüşür. Öğrenciler“Sayısal İfade”soru tipini çok kolay yaparken,“Sözel İfade”soru tipinde oldukça zorluk yaşamışlardır. Öğrenciler“Sembolik İfade”soru tipinde ise ortalama bir başarı sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out how 4th, 5th, 6th and 7th grade gifted students' continuing connections of , explaining and symbolizing mathematical patterns change with respect to which mathematical pattern features and how these students differ from normal students. This study took place at the education year of 2015-2016 in Bartın with 120 students of middle class socioeconomic level from primary and elementary school and 120 students from Science and Art Centre. Quantitative methods used for data collection and analysis. The Mathematical Pattern Achievement Test developed by researcher used for data collection. Reliability coefficient KR 20 of test is 0.88. The Mathematical Pattern Achievement Test consists of“Presentation Pattern Style”,“Question Type”, and“Pettern Type”of three dimensions and these dimensions analyzed separately. As a result of this study, gifted students' general pattern achievements meaningfully differ from normal students can be seen clearly. Also, gifted students' achievements meaningfully differ from when their grade level changed their achievements increased with their grade level up with exception of 5th grade. 5th grade students got lowest achievement scores. On the other hand, based on the pattern presentation formats significant differences were found between gifted students' mathematical pattern achieevements. The students got highest scores at“Numeric Sequence”than“ Forms”and“Tables”patterns. As a result of findings of study, based on the pattern types significant differences were found between gifted students' mathematical pattern achievements. The students got very high scores at“Repeating”patterns questions. They got lowest scores at“Quadratic Growing”pattern questions but it is close to scores of“Linear Growing”pattern questions. As a results of study, based on the question types significant differences were found between gifted students' mathematical pattern achievements. While the students could easily solve“ Numerical Expression”type questions, they had difficulties“Verbal expression”type questions. The students got average score at“Symbolic Expression”type questions.