Osmanlı'dan günümüze Mali Anayasa uygulamaları
The practices of Fiscal Constitution during since the Ottoman
  1. Tez No: 477017
  2. Yazar: ASLIHAN KÜDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÖKBUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Tarih, Economics, Finance, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ekonomide adaletin, mali disiplin ve sürdürülebilirliğin sağlanması için o ekonominin mali sorumluluk bilinci ile yönetilmesi gerekmektedir. Mali sorumluluk beraberinde etkin kaynak kullanımını ve dolayısıyla mali verimi getirecektir. Tüm bunların temelinde ise mali kurallardan oluşan mali anayasa yatmaktadır. Bahsedilen mali kurallar devletin mali verimsizliğe sebep olacak ihtiyari davranışlarını engellemek, mali disiplini ve sürdürülebilirliği sağlayabilmek amacıyla ortaya atılmıştır. Bu çalışma da Osmanlı'dan günümüze kadar olan süreçteki çeşitli dönemlerde uygulanan mali anayasa uygulamaları ve buna bağlı olarak oluşturulan mali kuralların hangi belgelerde geçtiğini, bu belgelerde geçen sınırlamaların içeriğinin hangi kurala dayandığını ve bahsedilen kuralları ne kadar kapsadığını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Osmanlı Devleti'nde çeşitli belgelerle padişahın vergi yetkisinin kısıtlandığı, Türkiye'de ise anayasalar, yasalar, programlar ve anlaşmalar ile birtakım mali kural uygulamalarının olduğu belirlenmiştir. Ancak bu mali kuralların katı kararlarla belirlenmediği sonucuna varılmıştır. Türkiye'nin ekonomik göstergelerine bakılarak mali kural önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
An economy needs to be conducted under consciousness of fiscal responsibility in order to ensure justice, fiscal discipline and sustainability. Effective resource usage and concomitantly fiscal efficiency accompany fiscal responsibility. The fiscal constitution consisting of fiscal rules underlies these objectives. Aforementioned fiscal rules are to prevent state's arbitrary behavior causing fiscal inefficiency and to provide fiscal discipline and sustainability. This study reveals which documents contain implementations of fiscal constitution applied in various periods since Ottoman Empire and the fiscal rules which were formed depending on these constitutions. The study examines which rule the content of the limitations mentioned in these documents is based on, and the extent to which these rules are encompassed. It demonstrates that the Sultan's tax authorization in Ottoman Empire were restricted by various documents and there are a number of fiscal rule implementations alongside constitutions, laws, programs and treaties in Turkey. However, it is concluded that the fiscal rules are not designated by strict norms. Some fiscal rules, therefore, are suggested in this study.