The opinions of vocational college students about compulsory English courses: What do students think?
Meslek yüksekokulu öğrencilerinin zorunlu İngilizce derslerine ilişkin görüşleri: Öğrenciler ne düşünüyor?
- Tez No: 477047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR VEFA TEZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, meslek yüksekokulu öğrencilerinin zorunlu İngilizce derslerinin gelecekteki mesleki ve günlük yaşantılarına olan katkısıyla ve bu derslerin hangi ölçüde yararlı ve gerekli olduğuyla ilgili görüşlerini bulmaktır. Bu araştırma araştırmacının çalışmakta olduğu kurumda gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada 16 katılımcı yer almıştır; bu katılımcıların 8'i Elektronik Haberleşme bölümünde, 8'i ise Sosyal Güvenlik bölümündedir. Tüm katılımcılar, Düzce Üniversitesi Düzce Meslek Yüksekokulu'nda okuyan birinci sınıf öğrencileridir ve çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışmanın verileri doküman analizi ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Doküman analizi üç amaç için kullanılmıştır: bunlar öğrencilerin mezun oldukları okul türünü öğrenmek, ilk dönem zorunlu İngilizce derslerinden aldıkları ortalama notu elde etmek ve öğrencileri İngilizce dersindeki performanslarına göre gruplandırmaktır. Yarı-yapılandırılmış görüşmeler farklı tarihlerde her bir öğrenci için bireysel olarak ve Türkçe dilinde yapılmıştır. Dört açık-uçlu soru ve alt-soruları katılımcıların, İngilizce derslerindeki performansları bakımından meslek yüksekokullarındaki başarılı, orta ve zayıf seviyedeki öğrencilerin özellikleri, İngilizce derslerinin gelecek mesleki yaşamlarına ve günlük hayatlarına katkısı, bu derslerin yararlılığı ve gerekliliği hakkında görüşlerini elde etmek amacıyla sorulmuştur. Doküman analizi ile elde edilen bilgiler“orta”seviyenin meslek yüksekokullarındaki zorunlu İngilizce derslerindeki öğrenci performansını tanımlayan terim olduğunu ve“orta”seviyedeki bir öğrencinin geçer not almak için yeterli sayıda çoktan seçmeli dilbilgisi, kelime bilgisi ve okuma sorularını yanıtlayabilen bir öğrenci olduğunu ortaya çıkarmıştır. Anadolu lisesi mezunlarının İngilizce derslerinde daha başarılı olacağının beklentisinin aksine, bu çalışmanın bulguları göstermiştir ki başarılı ve orta seviyedeki öğrenciler Anadolu lisesi mezunu değildir ve zayıf seviyedeki öğrencilerin biri Anadolu lisesi mezunudur. Bu sonuçlara göre mezun olunan lise türü katılımcı meslek yüksekokulu öğrencilerinin İngilizce dersindeki başarısında bir faktör değildir. Değerlendirmenin sonunda, öğrencilerin görüşme sorularına verdiği yanıtlar tüm öğrencilerin üretken beceri olan konuşma becerisi bakımından kendilerini zayıf olarak gördüğünü göstermiştir; çünkü ezberlenmiş öğeleri kullanarak sadece kelime veya ifade seviyesinde İngilizce konuşabilmektedirler. Bölümlerine bakılmaksızın, öğrencilerin çoğunluğu meslek yüksekokullarındaki İngilizce derslerinin gelecekte mesleki yaşamlarına katkıda bulunacağını belirtmişlerdir. Fakat, Elektronik Haberleşme ve Sosyal Güvenlik bölümlerinde öğrenciler İngilizce derslerinin katkısı hakkındaki görüşlerini açıklamak için farklı sebepler belirtmişlerdir. Öğrencilerin neredeyse tamamı meslek yüksekokullarındaki İngilizce derslerini yararlı bulmamıştır. Derslerin“hiç yararlı değil”veya“pek yararlı değil”olduğunu belirtmişlerdir. İngilizce derslerinin içeriğinin hep aynı olduğunu ve dolayısıyla yeni İngilizce bir şeyler öğrenmediklerini belirtmişlerdir. Öğrencilerin çoğunluğu meslek yüksek okullarındaki İngilizce derslerini gerekli bulmuştur. Fakat, Elektronik Haberleşme ve Sosyal Güvenlik bölümlerindeki öğrenciler gereklilik için farklı nedenler belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the opinions of vocational college students about the contribution of the compulsory English courses to their future professional and daily lives and the usefulness and the necessity of these courses. This study was conducted in the university the researcher was working for. There were 16 participants in this study, 8 of them were in the Electronic Communication department and 8 of them were in the Social Security department. All participants were first-year students at Düzce Vocational College, Düzce University, and they voluntarily participated in the study. The data were gathered through document analysis and semi-structured interviews. Document analysis was used for three purposes: these are to identify the types of high school students graduated from, the grade they obtained in the first-term compulsory English courses, and to place them into groups according to their grades. Semi-structured interviews were conducted by each student individually on different dates and in Turkish. Four open-ended questions were asked to obtain participants' opinions about the characteristics of successful, average, and weak students' in the vocational college in terms of their performance in English classes, the contribution of the English courses in college to their future professional and daily lives, the usefulness and the necessity of those courses. The information gathered through document analysis reveal that“average”is the term which define student performance in the compulsory English courses in vocational college and an“average”student is the one who is able to answer enough number of multiple-choice grammar, vocabulary, and reading items on the tests correctly to achieve a passing grade. Contrary to the general expectation that the graduates of Anatolian high school types would be more successful in English courses, the findings of this study showed that the leading students in the successful and average groups were graduates of non-Anatolian high school types, and that one of the two students in the weak group was a graduate of an Anatolian high school type. These results showed that the type of high school was not a factor in the English achievement of the participating vocational college students. The students' answers to the interview questions firstly showed that all students considered themselves weak in terms of the productive skill of speaking as they could at best speak English only at word or phrase level, using memorized items. The majority of the students, regardless of their department, mentioned that the English courses in college would contribute to their future professional lives. However, the students in the Electronic Communication and Social Security departments stated different reasons to explain their opinions about the contribution of the English courses. Nearly all of the students did not find the English courses in vocational college useful. They stated that the courses were either“not useful at all”or“not very useful”. They stated that the content of the English courses was repetitive, and, therefore, they were not able to learn any new English. The majority of the students found the English courses in college necessary. However, the students in the EC and SS groups stated different reasons for the necessity.