In-service EFL teachers' perceptions of skills-focused materials in EFL classes
İngilizce öğretmenlerinin sınıflarında beceri odaklı materyal kullanımı üzerine algıları
  1. Tez No: 477046
  2. Yazar: BUKET KASAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT AKAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin sınıflarında beceri temelli materyallerin kullanımı hakkındaki algılarını incelemektir. Öğretmenlerin materyal tercihleri ve değerlendirme süreçleri hakkında Türkiye'de öncü çalışmalar (Çelik, 2015, Ötüken, 2016) bulunmaktadır. Bu kapsamlı araştırma, beceri temelli materyallerle ilgili çeşitli konularda öğretmenlerin görüşlerini ortaya koymaya ve toplamaya çalışmaktadır: kullandıkları materyal türleri, sınıflarında destekledikleri dil bileşenleri, materyallerin kullanım sıklığı, materyalleri kullanma nedenleri, değerlendirme ve adapte etme süreçleri ve materyal tasarımcıları olarak kendileri hakkında algıları. Bu amaçla, nitel bir araştırma tasarımı öğretmenlerin görüşlerini tam olarak toplamak için takip edilmiştir. Vaka incelemesi, Bolu'daki hizmet içi İngilizce öğretmenlerini içermektedir. Katılımcılar, araştırmanın amaçlarına hizmet eden gönüllü ve mevcut katılımcılara ulaşmak amacıyla, kolaylık örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Devlet ilk, orta ve lise olarak çalışan 25 katılımcı ile yarı yapılandırılmış bir görüşme modeli kullanılarak görüşülmüştür. Elde edilen veriler, güvenilirliği sağlamak için iki analist tarafından analiz edilmiştir. Ağırlıksız Kappa ortak etkinliği .78'dir. Bulgular, katılımcıların derslerinde materyalleri sıklıkla kullandıklarını ortaya koymaktadır. Çoğunlukla çalışma kâğıtları ve resimler gibi kâğıt temelli materyallerle çalışmaktadırlar. Bununla birlikte, sınıflara bilgisayarların ve akıllı tahtaların kurulmasıyla PowerPoint sunumları, çizgi filmler, şarkı videoları ve çeşitli dijitalmateryallerin kullanımıntercih edildiği anlaşılmaktadır. Öğretmenler çoğunlukla kelime öğretimi üzerine yoğunlaşmakta ve dört beceri geliştirme üzerine yoğunlaştırmaktan ziyade sınav becerileri öğretmeye çalıştıkları görülmektedir. Özellikle yazma becerisi en çok ihmal edilen beceri olarak öne çıkmaktadır. Öğretmenler farklı becerilere odaklanmak için farklı materyalleri kullanmaktadır. Ayrıca öğrencileri motive etmek, sınıf ortamını neşelendirmek, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve ders kitaplarını desteklemek için materyal özellikle dersin uygulama ve üretim bölümlerinde öğretmenler materyal kullanmaktadırlar. Öğretmenler materyaller üzerinde dikkate değer bir zaman harcamaktadır. Bunları kendi deneyimlerini göz önünde bulundurarak, materyallerin müfredattaki kullanılabilirliklerine, sınıflarındaki uygulanabilirliklerine ve Milli Eğitim Bakanlığı standartlarına göre değerlendirmektedirler. Bunlara ek olarak, uyarlama sürecinde ekleme, atma, değiştirme ve basitleştirme yöntemlerini kullanmaktadırlar. Son olarak, öğretmenler materyal üzerinde çalışmanın öğretim becerilerini ve İngilizce yeterliklerini geliştirdiğini, öğrencileri daha fazla anlamalarına yardımcı olduğunu ve kendileri ve yaptıkları iş hakkında iyi hissetmelerini sağladığını belirtmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the perceptions of in-service EFL teachers on the use of skills-focused materials in their classes. There are some studies in Turkey (Çelik, 2015, Ötüken, 2016) on the materials preferences of teachers and their evaluation process. This comprehensive research tries to reveal and gather the views of teachers on various topics related to skills-focused materials: the kinds of materials they use, language components they facilitate, the frequency of their materials use, the reasons to use materials, the evaluation and adaptation processes and their perception of themselves as materials designers. To that end, a qualitative research design has been followed to fully gather the insights of teachers. The case study includes the in-service EFL teachers in Bolu, Turkey. The participants are chosen according to convenience sampling method with the aim of including voluntary and available participants. 25 participants working at the state primary, middle, and high schools are interviewed using a semi-structured interview model. The gathered data are transcribed and analyzed by two raters to ensure reliability. The un-weighted Kappa co-efficiency is .78. The findings suggest that participants frequently use materials in their classes. They mostly rely on paper based materials such as worksheets and pictures. However, with the installation of computers and smart boards in the classrooms, they use PowerPoint presentations, cartoons, song videos, and digital materials, as well. Teachers mostly focus on vocabulary teaching and they try to teach for the exams rather than concentrating on developing four skills. Especially teaching of writing skills seems to be neglected the most. Teachers make use of different materials to focus on different skills; moreover, materials are especially utilized in the practice and production parts of the lesson to motivate students, boost the class atmosphere, address student needs and support the course books. Teachers spend considerable amount of time on materials, evaluating them based on their own experience, materials' usability in the curriculum, practicality in their classes and the standards of the Ministry of the National Education in addition to adapting them by adding, omitting, replacing, and simplifying. Finally, teachers perceive that working on materials improve their teaching skills, as well as English proficiency, help them understand students more, and make them feel good about themselves and their work.