Blog ortamında yönlendirilmiş tartışma kullanımının öğrencilerin ders memnuniyetlerini etkileyen faktörler açısından incelenmesi
An investigation of the use of threaded discussion in the blog environment wi̇th respect to the factors affecting students' course satisfaction
  1. Tez No: 477048
  2. Yazar: GÜLCAN CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, blog ortamında yönlendirilmiş tartışma kullanımını öğrencilerin ders memnuniyetlerini etkileyen faktörler açısından incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü, Çoklu Ortam Tasarımı ve Üretimi dersini alan 3. Sınıf öğrencilerinden toplam 72 öğrenci oluşturmuştur. Sınıflardan biri deney, diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerine blog ortamında yönlendirilmiş tartışma kullanılarak uygulama yapılmıştır. Araştırmada her iki gruptaki öğrencilerin ders kapsamında yer alan konularla ilgili hazırladıkları ders materyallerini ve raporlarını blog ortamında paylaşmaları istenmiştir. Deney grubunun eşzamansız (asenkron) yönlendirilmiş tartışmalara katılmaları zorunlu tutulmuş ve katılımlarının kalitesi hakkında araştırmacılar tarafından hızlı bir şekilde dönüt verilmiştir. Materyal hazırlama yönergeleri araştırmacılar tarafından geliştirilip, öğrencilere yazılı olarak verilmiştir. Bu çalışmada, sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan bir model olan, yarı deneysel modellerden“eşleştirilmemiş kontrol gruplu desen”kullanılmıştır. Deney öncesinde ve sonrasında her bir faktör için oluşturulmuş anket dağıtılarak toplanan veriler çalışmanın veri kaynağını oluşturmuştur. Blog ortamında yönlendirilmiş tartışma kullanmanın; öğrencilerin blog inançları ve akran değerlendirme inançlarına etkisini ortaya çıkarmak için, toplanan veriler ile kovaryans analizi (ANCOVA) yapılmıştır. Her iki gruptaki öğrencilerin ders memnuniyetlerini etkileyen faktörlerin farklılık gösterip göstermediğini araştırmak için anket verileri üzerinde çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; öğrenme algısı, topluluk hissi, işbirlikli öğrenme ve yönlendirilmiş tartışma değişkenlerinin ders memnuniyetini sırasıyla yordayan değişkenler olduğu tespit edilmiştir. Analizler sonucunda öğrencilerin ders memnuniyeti puanlarının blog, akran değerlendirme inancı ve çoklu ortam özelliklerini düzenleyebilme inancı değişkenine göre farklılaşmadığı; diğer bir ifadeyle öğrencilerin ders memnuniyeti puanlarının, blog, akran değerlendirme ve çoklu ortam özelliklerini düzenleyebilme inancından etkilenmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the use of threaded discussion in the blog environment with respect to the factors that influence students' course satisfaction. The sample consisted of 72 students from Abant İzzet Baysal University and Kırıkkale University, Faculty of Education, Department of Computer Education and Instructional Technology, taking the Multimedia Design and Production course. One group from each university contributed to the study, one as the experimental group and the other as the control group. Students in both groups were requested to share their materials and reports about the topics covered in the course in the blog environment. Threaded discussion in the blog environment was applied in the course with the experimental group, and the students were asked to participate in asynchronous threaded discussions and provided immediate feedback on the quality of their participation by the researchers. Material preparation guidelines developed by the researchers were given to the students prior to each assignment. In this study, a frequently employed semi-experimental model in social sciences, unpaired control group pattern, was used. The data was collected from the students using self-report questionnaires on each factor both before and after the application. Covariance analysis (ANCOVA) was performed on the collected data to reveal the effect of using threaded discussion in the blog environment on students' beliefs regarding blogging and peer evaluation. Multiple regression analysis was performed to investigate the factors that affect students' course satisfaction. The findings indicated that perceived learning, sense of community, collaborative learning, and threaded discussion were the variables that respectively predicted course satisfaction. On the otherhand, it was revealed that the course satisfaction scores of the students did not vary with respect to the variables including blog, peer evaluation, and the ability to organize multimedia features.