Ortaöğretim İngilizce ders kitaplarının temel değerler açısından incelenmesi
Investigation of secondary level English coursebooks in term of the basic values
- Tez No: 477054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında İngilizce ders kitabı olarak okutulan MEB Yayınları Yes You Can İngilizce ders kitaplarında yer alan temel değerleri belirlemek ve bu değerlerin Schwartz (2012) ve Rokeach (1973) temel alınarak hazırlanan evrensel değerler listesinde yer alan değerleri ve ortaöğretim İngilizce öğretim programının öngördüğü değerleri karşılama düzeyini belirlemektir. Değerlerin incelenmesine yönelik yapılan bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi esas alınmıştır. Araştırma sonucunda ortaöğretim İngilizce ders kitaplarında 19 farklı değer türü tespit edilmiştir. Bulunan değerler frekans ve yüzdelik olarak hesaplanmıştır. Kitaplarda en fazla sevgi, nezaket, estetik ve yardımseverlik değerlerinin yer aldığı görülmektedir. Eşitlik, dürüstlük, hoşgörü ve özgürlük değerleri İngilizce ders kitaplarında bulunma sıklıkları açısından en az yer alan değer türleri olarak belirlenmiştir. Başarılı olmak, sosyal kabul, yaratıcılık, barış, cesaret, itaatkarlık, ulusal güvenlik ve bağımsızlık değerlerinin ise evrensel değerler listesinde olmasına rağmen İngilizce ders kitaplarında yer almadığı görülmektedir. Evrensel değerler listesinde yer almayan ancak ders kitaplarında bulunan değerlerde vardır. Bunlar hoşgörü, misafirperverlik, paylaşmak ve sağlıklı olmak değerleridir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the values in English YYC coursebooks which were prepared for secondary school students by the National Ministry of Education. It is aimed to find whether these values correspond to the value list that is prepared according to Schwartz (2012) and Rokeach's (1973) universal value list and the values that are present in secondary education English curriculum. In the study, document survey method, which is among qualitative research methods, was used. Content analysis was used for the analysis of the findings. According to the findings, there are 19 different kinds of values in secondary level English coursebooks. The values found in the coursebooks were determined in terms of their frequency and percentages. Love, kindness, esthetics and helpfulness were determined as the most frequent values. Equality, honesty, tolerance and freedom are determined as the least frequent values in English coursebooks. Achievement, social recognition, creativeness, peace, bravery, obedience, national security and independence are not included in the coursebooks though they are present in universal values list. There are values which are present in coursebooks, but they are not present in the universal values list. These are tolerance, hospitality, sharing and being healthy.