İngilizce öğretim programı kazanımları ve ders kitaplarının, Yabancı Dil Testi (YDT) ile uyumunun incelenmesi ve paydaş görüşlerinin değerlendirilmesi
Examining the compatibility of secondary education English curriculum outcomes and textbooks with Foreign Language Test and evaluation of stakeholder opinions
  1. Tez No: 876292
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL GELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim İngilizce öğretim programı kazanımlarının Yabancı Dil Testi sorularında ölçülmek istenen kazanımlarla uyumunun incelenmesi, sorularda geçen kelimelerin MEB lise İngilizce ders kitaplarında geçip geçmediğinin tespit edilmesi ve her iki konuda öğretmen ve öğrencilerin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla doküman analizi yöntemi kullanılarak 2020-2023 yılları arasında uygulanan (son 4 yıl) Yabancı Dil Testi soruları öncelikle kazanımlar açısından incelenmiş; öğretim programı kazanımları ile örtüşen ve örtüşmeyen kazanımlar açıklamaları ile yazılmıştır. İkinci olarak testlerin her bölümünde geçen kelimeler tablo haline getirilmiş ve 2022-2023 eğitim öğretim yılında liselerde kullanılan MEB İngilizce ders kitaplarında bu kelimelerin yer alıp almadığı kontrol edilmiştir. Araştırmanın diğer boyutunda betimsel tarama yöntemi kullanılarak öğretim programı kazanımları ve ders kitaplarında geçen kelimeler ile Yabancı Dil Testi sorularının uyumu konusunda öğretmen ve öğrenci görüşleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla araştırmacılar tarafından uzman görüşleri alınarak hazırlanan 5li Likert ölçeği, pilot uygulamada Samsun ilinin tüm ilçelerinden rastgele seçilen 120 lise İngilizce öğretmenine ve 210 yabancı dil sınıfı öğrencisine; asıl uygulamada ise 150 öğretmene ve 150 öğrenciye uygulanmıştır. Ölçek sonuçları SPSS paket programı kullanılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda sınav sorularının kazanımlar açısından %71 oranında; kelimeler açısından ise %80 oranında uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ölçek maddelerinin frekans ve yüzde değerleri incelendiğinde öğretmenlerin ve öğrencilerin kazanımların sınav sorularıyla uyumu konusunda kararsız olduklarına; sınavda çıkan kelimelerin ders kitaplarında geçmesi konusunda ise olumsuz görüşe sahip olduklarına ulaşılmıştır. Son olarak dil öğrencilerinin hedef dil becerilerini doğru bir şekilde değerlendirmek için, dört temel dil becerisini ölçen bir teste ihtiyaç duyulduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the compatibility of the outcomes of the secondary education English curriculum with the outcomes to be measured in Foreign Language Test (FLT) items; determining whether the words in the questions overlap with the words in the MoNE high school English textbooks provided by the MoNE and evaluating the opinions of teachers and students on both subjects. For this purpose, using the document analysis method, Foreign Language Test questions applied between 2020-2023 (last 4 years) were first examined in terms of outcomes; the outcomes that overlap and do not overlap with the curriculum were written with their explanations. Secondly, the words in each section of the tests were tabulated and checked whether these words were included in the MoNE English books used in high schools in the 2022-2023 academic year. In the other dimension of the research, the descriptive survey method was used to evaluate the opinions of teachers and students about the compatibility of the curriculum outcomes and the words in the textbooks with the FLT questions. For this purpose, a 5-point Likert scale prepared by the researchers by taking expert opinions was applied to randomly selected 120 English teachers and 210 language class students from all districts of Samsun province in the pilot application; 150 teachers and 150 students in the main application. Scale results were examined using the SPSS package program. As a result of the study, it was determined that there was %71 compatibility in terms of outcomes and, %80 compatibility in terms of words. In addition, it is seen that teachers and students are undecided about the compatibility of the outcomes with exam questions. It was also found that both teachers and students had a negative opinion about words appearing in the exam being included in the textbooks. Finally, it was emphasized that in order to accurately evaluate the target language skills of language students, a test that examines four basic language skills is needed.