Anadolu medeniyetlerinde heykel konusunun ortaokul düzeyi öğrencilerinin uygulama süreçlerine etkisi
Sculpture requirements in Anatolia civilizations effects of level of students on application process
  1. Tez No: 477063
  2. Yazar: NAZİF GÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Görsel sanatlar dersi içerisinde öğrencilerin uygulama sürecini etkileyen ve bir formu biçimlemelerine etki eden birçok unsur bulunmaktadır. Bunlardan biriside“Anadolu Medeniyetlerinde Heykel”konusunun öğrencilerin uygulama sürecine ne tür etkilerinin olduğunun araştırılmasıdır. Uygulama süreci içerisinde özellikle araştırılması amaçlanan nokta ise;“Anadolu Medeniyetlerinde Heykel”ile ilişkili bir konunun seçilmesi ile öğrencilerin duyularına ne gibi etkide bulunduğunun ve Anadolu Medeniyetlerinde Heykel konusunun ders kapsamında işlenmesi ile öğrencilerin süreçlerine ne tür bir etkisinin olduğunun araştırılmasıdır. Anadolu medeniyetlerindeki heykellerin incelenmesi ve öğrenciler üzerindeki etkisi; araştırmanın genel amacı olmuştur. Anadolu medeniyetlerinde heykel konusun 8. sınıf öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve uygulama süreçlerini olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir. Bu konunun araştırılması ile öğrenciler, ülkelerinin tarihi temelleri içerisinde yer alan heykel kapsamında değerlendirilebilecek uygulamaları tanıma imkânı da bulabileceklerdir. Anadolu medeniyetlerindeki heykel konusunu Milli Eğitim Müfredatında bulunmamaktadır. Anadolu medeniyetlerindeki heykel konusunun ders kapsamında işlenmesi ve özgün uygulamaların ortaya çıkmasıyla öğrencilerin yaşantısına kültürel ve tarihsel katkı sağlanması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In the visual arts course, there are many factors that affect the process of application of students and affect the form of a form. One of them is to investigate what kind of effects the students have on the application process in“Sculpture in Anatolian Civilizations”. Especially in the application process, it is aimed to investigate; The selection of a topic related to“Sculpture in Anatolian Civilizations”will determine the effect of the students on the students' feelings and investigate the effect of the sculpture topic in Anatolian Civilizations within the course. Examination of the sculptures of Anatolian civilizations and the effect on the students; It has been the general aim of the research. It is thought that 8th grade students of sculpture in Anatolian civilizations will affect the cognitive, emotional and application processes positively. With this research, students will also have the opportunity to recognize the applications that can be evaluated within the sculpture within the historical bases of the countries. It is important for the cultural and historical contribution of the students to the experience of the process of sculpture in the Anatolian civilizations and the emergence of original practices.