Ağır ve gabari dışı yüklerin lojistik süreç analizi
Logistic processes analysis of heavy and over-size loads
  1. Tez No: 477076
  2. Yazar: HASRET DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÇANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Proje taşımacılığı Amerika ve Avrupa ülkeleri gibi ülkelerde sıkça kullanılan yöntemlerden biri olmakla beraber, son yıllarda Türkiye'de de önemi gittikçe artan bir sektör halini almaya başlamıştır. Özellikle Avrupa Birliği ile ortak standartlar geliştirilmesine yönelik adımlar sürecin hızlanmasında rol oynayan faktörlerdendir. Bununla birlikte, alanda yapılan araştırmalar incelendiğinde yeteri kadar kaynak olmadığı ve bu anlamda literatürde bir eksik olduğu görülmektedir. Bu bağlamda yapılan çalışmada proje taşımacılığının ne olduğu, süreçlerinin detaylı incelendiği ve gerek Türkiye'de gerekse yurtdışında konuyla ilgili nasıl yasal düzenlemelerin olduğunun belirlenmesi ve çalışmanın gelecek araştırmalar ile düzenlemelere kaynak oluşturması hedeflenmektedir. Tüm bunlar çerçevesinde çalışma altı bölümde ele alınmış ve ilk bölümde çalışmanın amaç ve kapsamı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise konuyla ilgili temel tanımlamalar yapılmış ve hem Türkiye'deki hem de Avrupa Birliğindeki konuya ilişkin yasal mevzuatlara değinilmiştir. Ardından, üçüncü bölümden başlayarak sonuç bölümüne kadar proje taşımacılığı kullanılan ekipmanlardan teslimat sonrası süreçlere kadar tüm süreçler tek tek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Project Cargos are one of the most important ways in transportation systems in countries like America and European Union (EU) countries. It is also an improving area in Turkey, lately. Especially legislation process of international Project Cargo transportation between EU and Turkey have given speed to improvement of the sector in Turkey. However, it is seen that there are only a few academic research and references on this topic. Based on this lack of literature, defining what is Project Cargo, its processes and regulations on it in both Turkey and Europe is defined in this study. Thus it is aimed in the current study to be a reference for further academic researches and legislation processes. Based on these objectives, the current study consists of six part. The first part of the study presents the aim and scope of the current study. In the second part, the basics of Project Cargo are introduced. Then beginning from the third chapter, all of the steps of Project Cargo from pre-processes to post-processes are analysed in detail throughout the study.