Kayıtdışı ekonomide vergi ve vergi denetiminin önemi
The importance of tax and tax control in the united states econom
- Tez No: 477075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kayıtdışı ekonomi, GSMH içerisinde görünmeyen ekonomik faaliyetler olarak bilinmektedir. Yer altı ekonomisi, yarı kayıtlı ekonomi ve kayıtlara hiç girmeyen ekonomi kayıtdışı ekonominin unsurlarıdır. Kayıtdışı ekonominin tanımı ve ölçülmesi oldukça zordur. Ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Kayıtdışı ekonomi, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin temel sorunlarından biridir. Bu ülkelerin en önemli sorunlarından birisi olan kamu finansman açığının giderilmesi ihtiyacı, kayıtdışı ekonomiyi olabildiğince ortadan kaldırmayı zorunlu kılmaktadır. Çalışmada, ülkemizde hâlihazırda bulunan vergi idaresi ve vergi denetimlerinin kayıtdışı ekonomiyi önleme noktasındaki faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca çalışmanın sonunda, kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınabilmesine yönelik bilimsel bir anket uygulamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The underground economy is known as the invisible economic activities in the GNP. The underground economy is a semi-registered economy, and the economy is an element of the informal economy that has never entered the record. Defining and measuring the underground economy is very difficult. It can vary from country to country. The underground economy is one of the main problems of underdeveloped and developing countries. One of the most important problems of these countries, the need to eliminate the public funding obligation, requires the underground economy to be removed as much as possible. The study focuses on the activities of tax administrations and tax audits to prevent underground economy in our country. In addition, the measures to be taken in order to register the underground economy are given at the end of the study. In addition, at the end of the study, a scientific questionnaire to record the informal economy is included.