Kurumsal kaynak planlaması (ERP) ve depo yönetim sistemi (WMS) seçimi: Üretim işletmesinde bir uygulama
Selection of enterprise resources planning (ERP) system and warehouse management system (WMS): Implementation in a production company
  1. Tez No: 477096
  2. Yazar: ARDA ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kurumsal Kaynak Planlama sistemleri; işletmelerin tüm fonksiyonlarının, iş ve süreç akışlarının tek bir sistemde, entegre bir şekilde yürütülmesini sağlar. Bu sistem çerçevesinde, işletmenin kaynakları en verimli şekilde kullanılır. Böylelikle; satın alma, planlama, operasyon ve geleceğe dair tahminler çok daha kolay yapılır. Depo Yönetim Sistemleri, bir yönetim bilişim sistemidir. Depo ve diğer çalışma sahalarındaki operasyonların, etkin ve verimli şekilde çalışmasını, denetlenmesini ve raporlanmasını sağlayan, gerekli olduğu zaman diğer bilgi teknolojilerine ve otomasyon sistemlerine entegre edilebilen sistemlerdir. İşletmeler, lojistik operasyonların yapıldığı depolarda maksimum verimliliği sağlamak amacıyla ERP ve WMS programlarının entegre çalışmasıyla giriş, çıkış, takip, kontrol gibi işlemleri tek bir yapı üzerinden takip edebilirler. ERP ve WMS sistemlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendiren işletme, sistemi satın almaya karar verdiğinde, işletmenin en uygun sistemi seçmesi büyük önem taşımaktadır.. Bu çalışmada; yazılım seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ve seçimde uygulanan çok kriterleri karar verme teknikleri değerlendirilmiş ve FLR Kozmetik'in WMS seçim süreci çok kriterli karar verme tekniklerinden AHP yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) systems provide execution of all operations, workflow and process flow on an integrated basis. Organization resources can be used in an efficient way with this system's frame. By this way purchasing planning, operation and estimates related to the future can be performed easier. Warehouse Management System is a management information system. The operations in the warehouses and operation areas are performed efficiently and productively, audited, reported and entegrated to other information technologies and otomotion systems due to WMS. In order to reach the most efficient operation the companies can handle such as receivings, deliveries, follows, controls in one structure by entegrated ERP and WMS. The organizations evaluate the advantages and disadvantages of the ERP and WMS, after decision of buying new system, selection of the best system is being become more important. In this study, critical points of selection of software system and multi-criteria decision making models are evaluated and selection of WMS for FLR Kozmetik was implemented by one of the multi-criteria decision making models, AHP.