Kümelenme stratejisi kapsamında bölgesel lojistik kümelenme potansiyeline yönelik araştırma ve lojistik kümelenme modeli önerisi: TR 21 Trakya bölgesi örneği
Research for regional logistics clustering potential and proposal of logistics cluster model within the context of clustering strategy:TR 21 Thrace region sample
  1. Tez No: 477098
  2. Yazar: AHMET ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AVNİ ZAFER ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Lojistik ile ilişkili birçok firma ile lojistik operasyonların mekânsal yoğunlaşması olan lojistik kümelenmeler, lojistik altyapının gelişimi ve işbirliğine dayalı sinerji yaratılması lojistik firmalarının rekabet gücüne olumlu katkı yapmaktadır. Sektörel ve ulusal anlamda rekabet gücünü artırmak isteyen ülkeler lojistik sektöründe kümelenme stratejisini benimsemekte ve lojistik kümelerin kurulması çalışmalarını yürütmektedir. Lojistik faaliyetlerde ölçek ekonomileri (esas olarak direkt operasyonlu taşıma modları) ve yoğunluk ekonomilerinin (esas olarak konsolide taşımacılık modları) sağlanması ve intermodal/çok modlu taşımacılık sistemlerinin kullanımı ile yüksek güvenlikle daha hızlı ancak daha düşük maliyetli süreç yönetimi mümkün olmaktadır. Bu kapsamda, lojistik süreçlerin ve faaliyetlerin yoğunlaşma alanı olan lojistik kümelerin, ulaştırma altyapısı gelişmiş, üretim ve tüketim merkezlerine yakın, havalimanı ve limanlarına erişimi yüksek ve ulusal ve uluslararası taşımacılık koridorları üzerinde bulunan bölgelerde kurulmasının önemi büyüktür. Trakya bölgesi konumu itibariyle lojistik açıdan potansiyeli yüksek, sahip olduğu demiryolu, denizyolu, havayolu ve karayolu altyapısı ile intermodal taşımacılık sistemlerine uygun bir bölgedir. Bu çalışmada, sahip olduğu avantajlı lojistik unsurlara bağlı olarak lojistik sektöründe gelişime açık ve lojistik sektöründe kümelenme gelişimi açısından elverişli durumda olan Trakya bölgesinde lojistik kümelenme potansiyeli araştırılmış ve elde edilen sonuçlar ışığında Dünya genelinde uygulama örnekleri bulunan 5 farklı lojistik kümelenme modeli temelinde bölgeye yönelik lojistik kümelenme modeli önerisi ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics clusterings, which is spatial concentration of many logistics related firms and logistics operations, makes a significant contribution to the competitiveness of logistics companies via the development of logistics infrastructure and the creation of synergy based on co-operation. Countries,which are want to increase competitiveness, adopt the clustering strategy in the logistics sector and engage in the establishment of logistics clusters. Among the most important advantages of logistics clusters are the achievement of scale economies(mainly for the direct-operated transportation modes) and concentration economies(mainly for the consolidated transportation modes) in logistics activities and the use of intermodal/multimodal transportation and also highly reliable, fast and cost-efficient logisctics operation management. In this context, it is important to establish logistics clusters, which are the concentration area of logistics processes and activities, in areas with developed transportation infrastructure, close to production and consumption centers, have high access to airports and ports and on national and international transportation corridors. Thrace region has high potential in terms of logistics by its location, and is suitable for intermodal transportation systems by its rail, sea, air and road infrastructure. In thıs study, for the Thrace region, which is open for improvement in the logistics sector due to its advantageous logistics components and is convenient with regard to cluster development in the logistics sector, logistics clustering potential is searched and in the light of the results obtained from study it is aimed to put forward the proposal of regional logistics clustering model on the basis of 5 different logistics cluster models which have application examples across the globe.