Finansal kaldıraç kullanımının karlılığa etkisi: BİST çimento sektöründe bir uygulama
The effect of financial leverage usage on profitability: An application in the BIST cement sector
- Tez No: 477139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKHAN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Şirketlerin gelecek dönemlerde de rakiplerine üstünlük sağlayıp, var olabilmesi için sürdürülebilir karlı büyümeye ihtiyacı vardır. Sürdürülebilir karlı büyüme hedefindeki şirketler, sermaye yapılarını stratejik, operasyonel ve taktiksel kararlarına bağlı olarak optimum şekilde dizayn etmeye çalışırlar. Optimum sermaye yapısı ve sermaye yapısının karlılık performansı üzerine etkisi, yaklaşık 60 senedir finans literatürünün en çok ele alınan konularındandır. Karlılığa etki eden çok fazla faktörün olması, literatürün zengin, güncel ve sürekli üretken bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Tüm bu çalışmalar finans yöneticilerinin alacağı kararlarda rehber olabilecek kıymetli kaynaklardır. Bu çalışmada Borsa İstanbul (BİST) çimento sektöründe faaliyet gösteren 18 şirketin, 2009-2016 yılları arasındaki mali tabloları incelenerek sermaye yapılarının karlılığa etkisi araştırılmıştır. Özsermaye karlılığı (ROE) ve Varlık karlılığı (ROA) bağımlı değişken olarak; uzun süreli borçlar ve toplam borçlar bağımsız değişken, ek olarak firma büyüklüğü ve borç dışı vergi kalkanı da bağımsız (kontrol) değişken olarak kullanılmıştır. Veriler, panel veri yöntemi ile ekonometri programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies need sustainable and profitable growth in the future to ensure their superiority and existence. Companies targeting sustainable profitable growth seek to optimally design capital structures based on strategic, operational and tactical decisions. The effect of optimal capital structure and capital structure on profitability is the most discussed subject of finance literature in about 60 years. The fact that there are so many factors affecting profitability makes the literature a rich, up-to-date and productive structure. All these studies are valuable resources that can be guide to financial managers' decisions. In this study, the financial tables of 18 companies operating in the stock exchange Istanbul (BIST) cement sector between 2009-2016 were examined and the effect of capital structure on profitability was investigated. Return on Equity (ROE) and Return on Assets (ROA) are dependent variables; long-term debts and total debts are independent variables, and firm size and non-debt tax shields are used as independent (control) variables. The data were analyzed in econometrics program using the panel data method.