Finansal kaldıraç derecesinin hisse senedi değeri üzerine etkisi
The Effect of financial leverage on the value of security bonds
- Tez No: 63140
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Finans kuramında ve finansal yönetim alanında önemli temel sorunlardan biri de firmanın optimum sermaye yapısının saptanmasıdır. Sermaye yapısı bir işletmenin borçları ile öz sermayesinin piyasa değerleri arasında ki oransal ilişkiyi ifade etmektedir. Finansal riskin geleneksel nitelikteki göstergesi olan borç/öz sermaye oranı finansal yapı içinde borçların öz varlığa göre payını yansıtmaktadır. Borcun maliyeti yatırımın beklenen getiri oranından düşük olduğu sürece, yatırımları öz sermaye dışındaki kaynaklarla finanse etmenin işletmenin getirilerini artıracağı tartışılmaz bir gerçektir. Ancak faaliyetlerin finansmanında giderek borç türündeki kaynaklara yönelmek işletmenin finansal riskini artıracak ve finansal riskin artması ile işletme daha zor ve yüksek maliyetle ek kaynak sağlama durumuna düşecektir. Çünkü borca ait faiz ödemeleri sabit çıkışları gerektirdiğinden borç tutarındaki artış işletmenin borç ödemesini güçleştirecek ve böylece işletmenin getirilen riskli olma özelliğine sahip olacaktır. Diğer yandan işletmenin getirilerindeki risk artışı, hisse senedi sahiplerinin artan riski karşılamak amacı ile eşit miktarda öz sermaye getirişi artışı talep etmelerine neden olabilir. Bu durumda, öz sermaye maliyetindeki artış borç kullanımı nedeniyle artan getirilen giderecek ve işletmenin toplam değeri aynı kalacaktır, (işletmenin toplam değeri, borçları ve öz sermayesinin piyasa değeri toplamıdır) Böylece finansal yapıdaki değişim anlamlı olmayacaktır.Fakat finansal riskin artması sonucu, karlılık; beklenen oranda artırılamazsa, işletmenin hisse senetlerinin değeri düşme eğilimi gösterecektir. Buna karşılık, hisse senedi sahiplerinin talep edeceği getiri artışı, borç kullanımının işletmenin karından sağlayacağı ek artışlardan daha az olması halinde, işletmenin değeri artacaktır. Bu durumda sermaye yapısı kararları işletmenin değerini, dolayısıyla hisse senedi sahiplerinin gelirlerini etkileyecektir. Bu nedenle çalışmamızın birinci bölümünde sermaye yapısı ve yapının oluşumu ile ilgili kararlar açıklanmış ve işletmelerin borçlanma politikalarının önemli olup olmadığı tartışılmıştır. Bu bölümde ayrıca, işletmelerin ne miktara kadar borçlanmaları gerektiği, diğer bir deyişle, optimum sermaye yapılarının ne olması gerektiği açıklanmış ve optimum sermaye yapısının nasıl belirlenmesi gerektiği üzerine çeşitli modeller incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, kaldıraç ve risk konuları ele alınarak aralarındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca, beta katsayıları ve risk ilişkisi gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise Türkiye' deki işletmelerin finansal yapılarında görülen gelişmeler ve 1987-1996 dönemi içinde sermaye yapısındaki ve hisse senedi fiyatlarındaki değişmelerin istatistik bakımdan anlamlı olup olmadığı araştırılmıştır. Bu bölümde ayrıca, İMKB' ye kote olan 32 işletme üzerinde yaptığımız analizlerle Türkiye' deki işletmelerin hisse senetlerinin finansal kaldıraç oranındaki değişmelerden etkilenip etkilenmediği tespit edilmeye çalışılmıştır.Bunun için, önce borsaya kote olmuş 32 işletmenin 1987-1996 yıllan arasındaki dönem itibariyle hesaplanan finansal kaldıraç oranları ve hisse senedi değişim oranları üzerinde varyans analizi ile anlamlı şekilde farklılıklar gösterip göstermediği araştırılmış, ikinci aşamada eğer işletmelerin finansal kaldıraç oranları ve hisse senedi değişim oranları söz konusu dönem içinde anlamlı farklılıklar gösteriyorsa, finansal kaldıraç oranındaki değişmelerin hisse senedi değerini nasıl etkilediği çeşitli istatistik ve ekonometrik yöntemlerle saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The definition of a firm's optimum capital structure is one of the most fundamental problems in financial theory and financial management area. Capital structure expresses the proportional relationship between a firm's debt and market value of its real capital. The debt over real capital ratio, which is the traditional indicator of financial risk, shows the rate of debt with respect to the real capital in financial structure As the debt's cost is lower than the expected earning of the investment, it is certain that financing the investments with sources except from real capital would increase the firms profit. But drecting toward sources such as debt in financing activities would increase the financial risk of the firm and the firm would obtain extra sources with higher cost and more difficult. Because the interest of the debt would be made in fixed payments and the increase in debt quantity would cause problems in the firms' payment of debt. So the earnings of the firm would become more risky. On the other hand the risk increase in firm's earnings can also cause the owners of securities demand an increase in real capital earnings equally in order to cope with the increasing risk. In this situation the increase in the cost of real capital will remove the increasing profit by debt using and firm's value will remain the same. But if profitability can not be increased as expected as a result of this increase in financial risk, the value of securities would incline to decrease, in spite of the fact that the value of the firm would increase as the increase in earnings that security awners demand is lower than the extra increases in firm's profits as a result of using debt.In the case capital structure decisions would affect the firm's value and also the revenue of the security owners. Because of this reason in the 1st part of our study the decisions about the capital structure and its formation are explained, then the importance of firms' debt policies are discussed. In addition to this a few models are examined about the quantity firms can become indebted, in other words optimum capital structure and its formation. In the second part, leverage and risk subjects with their relationship are studied as well as beta values and risk relation. In the last part of our study researches on the developments in Turkish firms' financial structures and especially in 1987-1996 period, the statistical stdy of their capital structures and the changes in security prices are examined. In addition by analysing and examining 32 firms registered to İMKB, we studied whether the Turkish firms' securities are affected by the changes in the rate of financial leverage. For this reason firstly the financial leverage ratios of these 32 registered firms calculated due to 1987-1996 period as well as the security changing ratios are examined by the help of variance analysis to see whether they have meaning ful changes or not. At second step how the securities' values are affected by changes in financial leverage ratio if the firms have meaningful differences in their financial leverage ratio and security variance ratios in this period, is the subject examined by statistical & econometric methods.