Örgütsel değişimin çalışanların güven ve bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisi ve bir uygulama
The effect of organizational change on trust and commitment and an application
  1. Tez No: 477145
  2. Yazar: TAYLAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel değişimin çalışanların güven ve bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma Kütahya'da madencilik sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin beyaz ve mavi yakalı çalışanları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket sorularının ölçek geçerliliğinin ve güvenilirliğinin belirlenmesi için sırasıyla doğrulayıcı faktör analizi ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Sonrasında modeli oluşturan hipotezler yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırmada, değişim alt boyutlarından değişim sıklığı ve değişim belirsizliği ile örgütsel güven arasında kısmi ilişki; planlanmış değişim ile örgütsel güven arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Değişim belirsizliği duygusal güveni negatif yönde etkilerken bilişsel güvenle arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Planlanmış değişim, hem bilişsel güveni hem de duygusal güveni pozitif etkilemektedir. Değişim sıklığı, duygusal güveni negatif yönde etkilerken bilişsel güvenle arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bilişsel güven, devam bağlılığı ve normatif bağlılığı pozitif etkilerken duygusal bağlılıkla arasında anlamlı ilişki görülememiştir. Duygusal güven, duygusal bağlılığı pozitif etkilerken devam bağlılığı ve normatif bağlılıkla arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Ayrıca, planlanmış değişim ile normatif bağlılık ve devam bağlılığı arasındaki ilişkilerde bilişsel güvenin; planlanmış değişim ile duygusal bağlılık arasındaki ilişkide bilişsel güvenin ve duygusal güvenin ara değişken etkisi vardır. Değişim sıklığı ile duygusal bağlılık arasındaki ilişkide bilişsel güvenin ve duygusal güvenin ara değişken etkisi vardır. Ortaya konan kavramsal model, örgütsel değişimin alt boyutlarının örgütsel güven ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ortaya koymakta ve bu yönde değişim gerçekleştirecek işletmeleri yönlendirmesi beklenmektedir. Çalışma madencilik sektöründe değişimin güven ve bağlılık üzerindeki etkisine yönelik yapılan ilk araştırma olup, akademisyenlerin gelecekte madencilik sektöründe ve diğer sektörlerde yapacakları araştırmalara da ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the effect of organizational change on organizational trust and organizational commitment. This study was conducted on white and blue colloar emloyees who worked in a private company in a mining sector in Kütahya. Confirmatory factor analysis and reliability analysis were conducted to determine the reliability and the scale validity of the questionnaires, respectively. Subsequently, the hypotheses were tested with the structural equation model. It is found partial relationship between sub dimensions of organizational change; change frequency and uncertainty of change and organizational trust. Significant positive relationship is found between another sub dimension of change; planned change and organizational trust. Uncertainty of change affects affective trust in the negative direction, whereas there is no significant relationship between cognitive trust. Planned change positively affects both cognitive trust and affective trust. The frequency of change affects affective trust in the negative direction, whereas there is no significant relationship between cognitive trust. Cognitive trust affects continuance and normative commitment in the positive direction, whereas there is no significant relationship between affective commitment. Affective trust positively affected affective commitment, but there was no significant relationship between continuance and normative commitment. In addition, cognitive trust has mediating role between planned change and normative and continuance commitment. Similarly, affective and cognitive trust have a mediating role between planned change and affective commitment. Affective and cognitive trust have a mediating role between frequency of change and affective commitment The conceptual model shows the effect of organizational change on organizational trust and organizational commitmment. Thus, it is expected to lead the organizations which will conduct organizational change. This study is the first study conducted in the mining sector in this field. Thus, it is also expected to lead the prospective studies which will be conducted in the mining sector and other sectors.