Sosyal güvenlik sistemimizde iş kazası ve meslek hastalığı kavramı ve işverenin hukuki sorumluluğu
The notion of industrial accident and occupational disease and legal responsibility of the employer in our social security system
  1. Tez No: 477146
  2. Yazar: MÜNEVVER MERVE MARMARA COŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ZEYTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıklarının oluşumunda iş yerindeki üretim araçları, üretim teknolojisi ile işyerindeki çalışma şartlarının yanı sıra çalışma şartları ile ekonomik, sosyal, psikolojik ve çevresel birçok etken rol oynamaktadır. İş kazaları ve meslek hastalıkları, sanayileşme sürecine giren tüm ülkelerde, önemli toplumsal sorunların başında yer almaktadır. Hızlı ve kontrolsüz sanayileşme süreci ile üretimin giderek artması iş kazaları ve meslek hastalıkları ile birlikte çevre kirliliği gibi sorunların da, önemli boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca, teknolojinin gelişmesi ile birlikte niteliksiz ve eğitimsiz, işçilerin üretim sürecine katılması ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin, iş güvenliği, işçi eğitimi, işyeri ve işçi denetimi konularına yeterli derecede önem vermemesi iş kazaları ve meslek hastalıklarının meydana gelmesinde önemli etkenlerdir.“Sosyal Güvenlik Sistemimizde İş Kazası ve Meslek Hastalığı Kavramı ve İşverenin Hukuki Sorumluluğu”konulu tezimin birinci bölümünde iş kazası ve meslek hastalığı kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde ise meslek iş kazası ve meslek hastalıklarında işverenin yükümlülükleri incelenmiştir. Tezimin üçüncü bölümünde, iş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle işverenin sosyal güvenlik kurumu karşısında hukuki sorumluluğu açıklanmaya çalışılmıştır. Tezimin dördüncü bölümünde iş kazası ve meslek hastalığı meydana geldikten sonra işverenin yükümlülükleri incelenmiştir. Son bölümünde ise iş kazası ve meslek hastalığında sigortalıya sağlanan yardımlar ile iş kazası ve meslek hastalığı sonucu vefat eden sigortalının hak sahiplerine yapılan yardım ve gelir ödemeleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Production tools and production technology which are used in workplace and working conditions at workplace as well as economic, social, psychological and many environmental factors have role on the formation of industrial accident and occupational disease. Industrial accidents and occupational diseases take first place within important social problems at all countries involved in the process of industrialization. Rapid and uncontrolled industrialization process with the increase in production causes industrial accidents and occupational diseases as well as problems like environmental pollution, to reach at significant amounts. Besides with the growth in technology, participation of unskilled and uneducated workers in production process and insufficient attention on occupational safety, training of workers, workplace and worker auditing are important factors in the formation of industrial accidents and occupational diseases. The notion of industrial accidents and occupational disease is examined at the first chapter of my thesis with subject“The Notion of Industrial Accident and Occupational Disease and Legal Responsibility of the Employer in our Social Security System”. Responsibilities of the employer at industrial accidents and occupational diseases are examined at second chapter. Legal liabilities of the employer against Social Security Institution caused by industrial accident and occupational disease are explained at third chapter. Obligations of the employer after industrial accident and occupational disease happened are examined at forth chapter. The contributions provided to the insured person who suffers from industrial accident and occupational disease and the contributions as well as payments provided to the rightful owner of the insured person who died because of industrial accident and occupational disease are the subjects explained at last chapter.