Türkiyede ihracat destekleri
Export support to Turkey
- Tez No: 477149
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİFGÜNEREN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Teşvikler, ülke ekonomisinin en önemli araçlarından biridir. Mali bir davranışa yönlendiren ödül ya da fayda şeklinde ifade edilebilen bu kavram çeşitli konularda olabilmektedir. Bu türlerden biri olan ihracat teşvikleri, ihracat gerçekleştirilmesini kolaylaştırmak ve yatırımcıyı bu şekilde yönlendirmek amacıyla devlet tarafından sağlanan kolaylıklardır. Teşviklerin verimli olabilmesi için, şirketlerin teşviklerden ne seviyede ve ne şekillerde faydalandıkları, teşviklerin seviyesinin yeterli olup olmadığı da önemlidir. Bu bağlamda gerçekleştirilen çoğunluğu limited şirketlerden oluşan bu araştırmada, ihracat yapan şirketlerin temel problemlerinin ara mal fiyatları ve temini, enerji maliyetleri ve lojistik maliyetlerindeki yükseklik ve ihracat yaparken bakanlıktan kaynaklanan çeşitli bürokratik zorluklar olduğu anlaşılmıştır. Bu araştırmada kullanılan şirketlerin, KOSGEB dışındaki teşviklerden yeterince faydalanmadığı görülmüş, ar-ge ve ürün geliştirme gibi konularda teşvik kullanmamaları da bu konuya yeterince önem vermediklerini göstermiştir. Bu gibi konularda daha uygulanabilir teşvikler kullanılması ülke ekonomisi açısından kritik görünmektedir. İhracat teşvikleri, kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılabilmesi bakımından ülke ekonomisinde önemli yeri olan uygulamalar olup, bu çalışmada, teşvik kavramı ve geçmişten günümüze teşvik uygulamaları açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Incentives are one of the most important tools of a country's economy. This concept, which can be expressed as a reward or benefit that leads to a financial behavior, can be found in various topics. Export incentives, as one of these topics, are government-provided facilities to facilitate the exports and to direct the investor in this direction to increase exports. In order for incentives to be productive, it is also important that companies benefit from the incentives at what level and in what form, and whether the level of incentives is sufficient. In this context, in this survey, it is understood that the main problems of exporting companies are the intermediate goods prices and structure, the high cost of energy costs and logistics costs, and the various bureaucratic difficulties resulting from the ministry while exporting. The companies used in this research were found not to benefit from incentives other than SMEDO. The reason for this can be not to give enough importance to research and development and product development issue because they did not use incentives such as. The use of more feasible incentives in such cases seems critical to the country's economy. Export incentives are applications that have an important place in the economy of the country in terms of using resources more efficiently. In this study, the concept of incentive and the applications of modern incentives in Turkey are explained.