Hacim ve yoğunluk ölçüleri için birincil standart olarak kullanılacak bir ölçü düzeneği
- Tez No: 47717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇELİK TARIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HACİM VE YO?UNLUK ÖLÇÜLERİ İÇİN BİRİNCİL STANDART OLARAK KULLANILACAK BİR ÖLÇÜ DÜZENE?İ Ümit Yüksel AKÇADA? Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Çelik TARIMCI 1996, Sayfa: 82 Jüri: Doç.Dr. Çelik TARIMCI Prof.Dr. Basri ÜNAL Prof.Dr. Rıza SUNGUR Ülkemiz, gelişen dünya koşullarında kullanılan ölçüm standartlarım kullanma konusunda Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ile önemli bir adım atmış bulunmaktadır. Burada yapılan çalışmaların temel unsurlarından biri olan hacim-yoğunluk ölçümüne ilişkin en üst düzeyde kullanılan yöntemlerin yerleştirilmesi ve uygulanması hedeflenerek hacim-yoğunluk çalışmaları başlatılmış ve bu çalışmalar bu tezin tamamım oluşturmuştur. Bu çalışmada bir hacim-yoğunluk ölçme sisteminin kurulması ile Ulusal Kütle Skalasının (UKS) Oluşturulması hedeflenmiştir. Bu çalışmada bir hacim-yoğunluk ölçü düzeneği tasarlanıp imal edilmiş hacim ve hacim belirsizliğinin bağıntıları için ayrı iki ölçüm modellemesi de yapılmıştır. Havada ve suda yapılan tartanlar, N standardı ve P numuneyi göstermek üzere yerine koyma yöntemine göre yapılmıştır. Her tartma serisi birbirini takip eden dört ayrı (NPPN) tartı adımından oluşmaktadır. Bu yönteme göre önce standart kütle ile numune kütle havada, daha sonra saf suda karşılaştırılmıştır. Ölçümlerin yapıldığı andaki ortamII koşullan olan havanın bağıl nemi, basıncı, sıcaklığı ve saf suyun sıcaklığı, suda tartım esnasındaki hava ortamının ve saf suyun yoğunluğunu, havada tartım esnasındaki hava yoğunluğunu belirlemek amacıyla ölçülmüşlerdir. Kalibreli bir standart kütle seti kullanılarak hacimleri bulunmak istenilen kütlelerin hacim değerleri bulunmuştur. Hacim (veya yoğunluk) değerleri 20°C (Uluslararası Sıcaklık Skalası ITS-90'a göre) sıcaklığında verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yoğunluk, hacim, kütle, hidrostatik yöntem ve yerine koyma yöntemi
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Master Thesis A PRIMARY STANDARD MEASUREMENT SYSTEM FOR VOLUME AND DENSITY Ümit Yüksel AKÇADA? Ankara Universty Graduate School of Natural and Applied Science Department of Physical Engineering Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Çelik TARIMCI 1996, Page: 82 Jury :Assoc.Prof.Dr. Çelik TARIMCI Prof.Dr. Basri ÜNAL Prof.Dr. Rıza SUNGUR The importance of standardization in measurement makes the title to be studied for this thesis. National Metrology Institute (UME) of Turkey is pioneer foundation of such studies. One of the main study title in UME is the standartization of volume and mass measurement. For this purpose, contemporary methods were applied to set-up a system for the volume and density standardization. In this thesis, a system for measurement of volume and mass has been constructed. This work is an integrated part of setting up the National Mass Scale. This work also contains measurement modelling for volume and volume error. The mass measurement has been made both in air and water surrounded environment and standart mass measurement results in air and pure water environment have been compared. After this by the use of calibrated mass the volume of the sample mass has been determined. In that study the volume and density values are given under theIV conditaions of 20°C temperature that is in accordance with International Temperature Scale ITS-90. KEY WORDS: Density, volume, mass, hydrostatic method and substitution weighing