Ankara Çankaya örneğinde kent bilgi sistemi oluşturulması üzerine bir araştırma
A Research on urban information systems regarding Ankara Çankaya district
  1. Tez No: 47718
  2. Yazar: Ü.DİDEM EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN MEMLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÇANKAYA ÖRNE?İNDE KENT BİLGİ SİSTEMİ OLUŞTURULMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ü. Didem EKŞİO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Yalçın MEMLUK 1996, Sayfa: 102 Jüri: Prof.Dr. Yalçın MEMLUK Prof.Dr.Nizamettin KOÇ Prof.Dr. Yılmaz Özkan Kent Bilgi Sistemleri, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Fransa, İngiltere, Almanya, Fas, Mısır, gibi çeşitli ülkelerin yerel yönetimlerinde özellikle son 5 yılda hızlı bir kullanım ağına sahip olmuşlardır. Türkiye'de ise kavram olarak yeni olmasa da pratikte bir kaç pilot çalışma ile tasarı aşamasındaki projeler dışında henüz yeterli kullanım ağına ulaşamamıştır. Bu tezde Kent Bilgi Sistemleri konusunda yaptığım incelemeler ve bu doğrultuda hazırladığım“Çankaya Kent Bilgi Sistemi”adlı örnek çalışma sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MSc Thesis A RESEARCH ON URBAN INFORMATION SYSTEMS REGARDING ANKARA ÇANKAYA DISTRICT Ü. Didem EKŞİO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Yalcxn MEMLUK 1996, Page: 102 Jury: Prof.Dr. Yalcxn MEMLUK Prof.Dr.Nizamettin KOÇ Prof.Dr. Yılmaz Özkan In last five years, Urban Information Systems became a very fast usage network in municipalities, especially in U.S.A. and some other countries like France, England, Germany, Morocco and Egypt. However Turkey couldn't reach enough usage network except some draft projects and some pilot works even Urban Information System is not a recent conception. In this thesis; the researches on Urban Information Systems matter and the“Çankaya Urban Information System”case study that I've made are presented.