Market markalarına ve üretici markalarına yönelik tüketici tutumları
The consumer attitudes towards private label and national brands
  1. Tez No: 477174
  2. Yazar: EVRİM CEYDA MELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Gelişen teknolojinin hızıyla beraber pazarda oluşan yoğun rekabet ortamından faydalanmak isteyen perakendeciler üretici markaların yanında piyasada market markalı ürünlere de yer vermeye başlamışlardır. Market markalı ürünler fiyat avantajı sağlamak amacıyla piyasada bulunurken ilerleyen zamanlarda bunun yanında kalite olgusunun da eklendiği söylenebilir. Bunun neticesinde market markalı ürünlerin pazarda üretici markalı ürünlere karşı ciddi bir rakip durumuna gelmiştir. Çalışmanın amacı İstanbul ilinde üç ayrı sosyo-ekonomik özelliğe sahip Levent, Bahçelievler ve Beylikdüzü ilçelerinde ikamet eden 18 yaş ve üzeri tüketicilerin market markalı ve üretici markalı ürünlere karşı satın alma işlemini gerçekleştirecek olan tüketicilerin bu markalara karşı oluşturdukları tutumları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde tüketicilerin satın alma esnasında nelere dikkat ettikleri ve ürün tercihlerinde etkili olan tüketici davranış ve tutumları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, marka kavramı açıklanarak buna paralel geliştirilen üretici ve market marka kavramlarına yer verilmiştir. Küresel ve ulusal düzeyde üretici ve market markalı ürünlerin gelişimleri ile bu markaların üretici, perakendeci ve tüketici için sağlayacağı avantaj ve dezavantajlar belirtilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, market markası ve üretici markalara yönelik tüketici tutumlarını belirlemek üzere bazı demografik özellikler paralelinde (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, meslek, aylık aile geliri ve ikamet edilen ilçe) etkileri araştırılmıştır. Anket yönetimiyle yapılan bu araştırma 600 örnekleme uygulanmıştır. Daha sonrasında SPSS programıyla analiz edilen anketlerin sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Retailers who want to benefit from the intense competitive environment that develops in the market together with the speed of developing technology have started to include private label products in the market alongside the national brands. It can be said that while the private label products are on the market in order to provide price advantage, later on besides this, the quality factor is also added. As a result, private label products have become a serious competitor to the national brand products on the market. The aim of the study was to determine the attitudes of consumers who make purchases from private label and national brand products, 18 or over years old and live in Levent, Bahçelievler and Beylikdüzü districts with three different socio-economic characteristics in the city of Istanbul. In the first part of the study, consumer behaviors and attitudes which are influential in product preferences and what they pay attention to during purchasing are discussed. In the second part, the concept of brand is explained and the concepts of private label and national brand concepts developed parallel to this are included. At the global and national level, the advantages and disadvantages of private label and national brands for producers, retailers and consumers with the developments of these products are indicated. In the third part of the study, the effects were investigated in parallel with some demographic characteristics characteristics (gender, age, educational status, marital status, occupation, monthly family income and resident district) to determine the attitudes of consumers towards private label and national brands. This survey was conducted by questionnaire management applied 600 samples. Afterwards, the results of the surveys analyzed by the SPSS program were included.