Tiyatro kostümlerinin izleyiciler üzerinde oluşturduğu olumlu/olumsuz etkilerin incelenmesi.
Analysing negative and positive effects of theatre costumes on audiences
- Tez No: 477175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİM ENGİN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Clothing Industry, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzün önemli sanat dallarından tiyatro, eskiden edebiyat sanatının içinde bir bölüm olarak kabul ediliyordu. Tiyatronun edebiyatı ilgilendiren yanı, tiyatro metnidir, ancak tiyatro metinsizde olabilir. Tiyatronun kendine özgü bir sanat olarak kabulü 19. yüzyıla rastlamaktadır. Tiyatronun gelişmesiyle birlikte sahne ve kostüm tasarımı da gelişim göstermiştir. Tasarım, günümüzde hemen her alanda yer edinmiş önemli bir olgudur ve birçok dalda ele alınmıştır. Tiyatro kostüm tasarımı da, bunun bir boyutudur. Kostüm tasarımı, birçok alanda etkili olmuştur. Özellikle günümüzde, tiyatro sahnesinde, önemli bir yere sahip olan kostüm tasarımı, izleyiciler açısından da oldukça önemlidir. Sahne sanatlarında kostümün en belirgin ve gösterişli giysilerden sade kıyafetlere kadar, oyunun performansında ve senaryonun anlatımında önemli bir etkisi vardır. Kostüm, oyuncunun iç dünyasının, rolünün dışa aktarılmasında büyük bir önem taşımaktadır. Ayrıca kostüm eserin oynandığı yer, zaman ve dönemin izleyiciye görsel olarak aktarılmasında büyük katkı sağlamaktadır. Kostüm tasarımının izleyicilere yansımasında, izleyiciler üzerinde oluşturduğu etkiler son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Theater which is one of today's important art branches, Formerly accepted as a chapter in the art of literature. Theater is the text of the theater that deals with literature, But the theater can also be without text. Acceptance of theater as an art is based on 19th century. With the development of the theater, stage and costume design has also improved. Design is an important phenomenon that has taken place in almost every field today and has been dealt with in many fields. Theater costume design is also a dimension. Costume design has been influential in many areas. The costume design, which has an important place especially in the theater stage which is nowadays increasing is also vey important in terms of viewers. In the performingarts, from the most distinctive and spectacular costumes, clothes, there is a significant effect on the performance of the play and the narrative of the script. The costume is a greaat importance fort pense he transfer of the role of the inner World of the player. It also makes a great contribution to the visual transfer of time, place and time to the audiance where the costume is played. The impact that the costume design has on viewers is of utmost importance.