Bazı demir alaşımlarında E martensite'in oluşumu ve diğer martensite türleri ile etkileşimi
Formatiıon and interaction mechanism of E martensite in some Fe alloys
- Tez No: 47720
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN NURİ DURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI DEMİR ALAŞIMLARINDA e MARTENSİTE'İN OLUŞUMU VE Dİ?ER MARTENSİTE TÜRLERİ İLE ETKİLEŞMESİ NurtenNAVRUZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU 1996, Sayfa : 106 Jüri : Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Doç. Dr. İrfan AKGÜN İki değişik Fe - Mn alaşımında 8 türü martensite oluşumu ile bu tür martensite'in diğer martensite türleri ile etkileşmesi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Fe - Mn alaşunlarmda Mn yüzdesi e martensite oluşumu üzerinde etkili olduğu için alaşımlar austenite soğutulduğunda yalnızca h.c.p. kristal yapıda e martensite dönüşümü ortaya koyacak şekilde seçilmişlerdir. Yapılan deneysel çalışmalarda austenite ana kristal yapmın dış plastik zorlarm etkisi altında soğutulduğunda b.c.c. yapıda a' martensite dönüşümü de gösterdiği bulunmuştur. Her iki tür martensite kristalinin kristalografik parametreleri geçirmeli elektron mikroskop yöntemleri ile ölçülmüştür, s martensite'in ansım (habit) düzleminin austenite'in {111} düzlemlerine paralel olduğu ve bu martensite yapı ile austenite arasında Shoji-Nishiyama türü kristalografîk dönme bağıntısının bulunduğu görülmüştür. Aynı kristalografik parametreler a' tür martensite kristalleri için ölçülmüş olup, bu tür martensite'in alışım düzleminin austenite'in {259} düzlemine paralel olduğu, ayrıca ana ve ürün kristal yapılar arasında Kurdjumov-Sachs türü dönme bağıntısı bulunduğu sonucuna varılmıştır. İki martensite türü arasındaki etkileşme deneysel yolla araştırıldığında oldukça ilginç sonuçlar elde edilmiştir, s türü martensite kristallerinin a' tür martensite kristallerini keserek büyümelerini sürdürmelerine karşm tersi bir oluşumun mümkün olmadığı gözlenmiştir. Bu sonuç iki tür martensite'in oluşum karekteristiklerinin farklı olduğunu gösterir. Ayrıca diğer bazı Fe alaşımlarında gözlenen ikizlenmiş tipik martensite iç yapılarının aksine bu çalışmada incelenen alaşımlar için e türü martensite kristal yapısının yalnızca dislokasyon türü çizgisel kristal yapı bozuklukları içerdiği gözlenmiştir. e martensite -> austenite tersinir dönüşümünün mekanizması da çalışmalarda incelenmiş ve atomik modeli Shockley parçal dislokasyonlarının hareketlilikleri dikkate alınarak ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Martensite, Austenite, Martenskik Dönüşümler, e Martensite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis FORMATION AND INTERACTION MECHANISM OF e MARTENSITE IN SOME Fe ALLOYS NurtenNAVRUZ University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU 1996, Page : 106 Jury : Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Assoc. Prof. Dr. İrfan AKGÜN A detailed study of austenite to s martensite transformations and also the interaction of b martensite with other martensitic products has been made in two different Fe - Mn alloys. Since the Mn concentration is a decisive factor in e martensite formation, the alloy compositions were chosen to give only 6 type martensite with h.c.p. crystal structure. Formation of a' type martensite with b.c.c. structure was also observed after the plastic deformation of austenite matrix on cooling and the crystallographic parameters of both product structures were determined by means of transmission electron microscopy techniques. The habit plane of s martensite crystals was found to be parallel to {111} planes of austenite and the crystallographic determinations revealed the existence of Shoji - Nishiyama type orientation relationship between the two crystal structures. The same crystallographic parameters were measured for the a' type martensites as {259} and Kurdjumov - Sachs type orientation relationship relatively. Interaction mechanism of the two different martensite types gave interesting results. Despite the growth of e martensite crystals by crossing a' martensites the opposite crossing mechanism was not observed during the works. This observation revealed the different formation characteristic of the two martensite types. The substructure of s martensites were observed to contain dislocation type lattice imperfections with the absence of typical transformation twins of the plate martensites formed in other Fe alloys. Mechanism of e martensite to austenite reverse transformations was also investigated during the studies and the atomic model of the reversal was obtained by considering the movement of Shockley partial dislocations. KEY WORDS: Martensite, austenite, martensitic transformations, s martensite.