Beş yıldızlı otel işletmelerinde gelir yönetimi uygulamaları üzerine bir araştırma
A research of revenue management applications in five star hotels
  1. Tez No: 477201
  2. Yazar: ERSİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAİF PARLAKKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmanın amacı gelir yönetimi tekniklerinin değerlendirilmesi ve işletmeye olan katkısının araştırılmasıdır. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemine göre desenlenmiştir. Araştırma açıklayıcı ardışık desene uygun olarak yürütülmüştür. Araştırma evrenini Türkiye'deki beş yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel veriler toplandığından örneklem seçimi üç aşamalı yapılmıştır. Çalışmanın nicel verileri her bir beş yıldızlı otelden bir yöneticiden elde edilmek amacıyla 113 yöneticiden toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri 13 beş yıldızlı otel işletmesi yöneticisi ile görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Araştırmanın içerik analizinde ise veriler nicel araştırmadaki evrende yer alan otel işletmelerinden 229 tanesinin kurumsal web siteleri ve çalıştıkları iki dağıtım kanalından elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Gelir Yönetimi Tekniklerini Değerlendirme Anketi”,“Yarı yapılandırılmış Görüşme Formu ve ”Otel İşletmeleri Kurumsal Web Siteleri, Dağıtım Kanalları Değerlendirme Formu" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 18.01, Atlas.ti 7.0 programlarından yararlanılmıştır. Gelir yönetimi tekniklerinin uygulanma düzeyleri ile dağıtım kanallarının önem düzeyleri ve işletmeye katkı arasında orta düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. Gelir yönetimi tekniklerinin algılanan önem düzeyleri ile işletmeye katkı arasında anlamlı ve yüksek bir ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Gelir yönetiminin gelirleri arttırmasının yanı sıra pazar payını, doluluğu da arttırdığı tanıtım ve reklam giderlerini, satış maliyetlerini azalttığı yeni müşteriler kazandırdığı çalışmadan elde edilen önemli sonuçlardandır. İletişim, uzman, tekniklere ilişkin bilgi, eğitimli personel eksikliğinin giderilmesi ve tahminleme tekniklerine, raporlara, geçmiş verilerden yararlanmaya ve rakipleri izlemeye gereken önemin verilmesi ile başarılı bir gelir yönetimi uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca dağıtım kanallarında ve otellerin kurumsal web sitelerinde belirlenen tekniklerin sıklıkla uygulandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the revenue management techniques and their contribution to business organization. The study was figured by the mixed research method in which quantitative and qualitative research methods are used together. The research was carried out in accordance with the explanatory sequential design. Five star hotels which are in Turkey constitute the research universe. Selection of sampling was carried out in three stages as quantitative and qualitative data were gathered in the study. The quantitative data of the work were collected from 113 managers with intent to be gathered from each executive from each of five star hotel. The qualitative data of the study were collected through interviews with the manager of thirteen five star hotels. In the content analysis, the data was obtained from the corporate web site of 229 accommodation enterprises which were figured in population of quantitative research and two distribution channels they work together.“Evaluation of Revenue Management Techniques Survey”,“Semi-structured Interview Form”and“ Corporate Web Sites of Accommodation Businesses, Distribution Channels Evaluation Form”were used as data collection tools in the survey. SPSS 18.01, Atlas.ti 7.0 programs were used in the analysis of obtained data. There is a moderately significant relationship between implementation levels of revenue management techniques and importance levels of distribution channels, and contribution to the operation. It is figured out that the result of having a meaningful and high relationship between perceived importance levels of revenue management techniques and contribution to the operation. In addition to increasing revenue of revenue management, it also increased market share and occupuancy, decreased promotion and advertising expense, sales costs, acquisitions of new customers are the important results obtained from the study. It is figured out the result that a successful revenue management can be implemented with elimination of lack of communication, expert, technical information, trained personnel and giving the required importance to forecasting techniques, reports, making use of historical data and monitoring competitors. It is also figured out the result that determined techniques are frequently applied in distribution channels and on corporate websites of hotels.