Avrupalılaşma-oryantalizm ekseninde Bulgaristan Türkleri
Bulgarian Turks on the axis of Europeanization vs orientalism
- Tez No: 477223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİZ ÖZKURAL KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tezde, Bulgaristan Türklerinin kimlik oluşum sürecini, sahip olduğu etnik hakları ve siyasal konumlarını Oryantalist yaklaşım ile Avrupalılaşma etkisi arasında incelenmeye çalışılmıştır. Bulgaristan'da azınlık konumunda olan Türklerin, Bulgar toplumu tarafından neden ve nasıl“ötekileştirildiği”tarihsel perspektifte, siyasal ve kültürel düzeylerde araştırılmıştır. Bulgaristan Türkleri'nin Doğu-Batı arasında kendilerini nerede konumlandırdığı tespit edilmeye çalışılırken, Balkan bölgesinde yaşanan İç içe geçmiş ötekileştirmelerden hareket edilmiştir. Oryantalizmin, Avrupa Birliği genişleme süreciyle birlikte özellikle Balkan ülkelerinin katılımında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu yüzden Avrupalılık, Avrupa kimliği ve Avrupa vatandaşlığı kavramlarının Bulgaristan Türkleri üzerinde yarattığı etki Oryantalist temellerle birlikte ele alınmıştır. Bulgaristan'ın son yirmi yedi yılı aşkın sürede azınlık hakları rejiminde yaşanan dönüşümün boyutlarını ve limitlerini, ülkede yaşayan Türk azınlık merkeze alınarak“Avrupalılaşma”kavramsal çerçevesi ekseninde incelenmiştir. Bu doğrultuda; Bulgaristan'ın bir AB üyesi olabilmesi için uyum sürecinde azınlık hakları kapsamında Türklerin beklentilerini ve azınlık haklarına yönelik ne gibi atılımlar gerçekleştirildiğini, üyelik sonrası dönemde Bulgaristan'da azınlık politikaları üzerinde Avrupalılaşma sürecinin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal etkileri değerlendirilmiştir. Dolayısıyla Bulgaristan Türkleri üzerinden hareket edilerek Avrupalılaşmanın Bulgaristan üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bulgaristan'ın AB üyelik süreci ülkedeki Türk Azınlığın yaşamını olumlu yönde etkilemiş ve onların ülkenin sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamına entegrasyonunu kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the process of identity formation of the Bulgarian Turks, their ethnic rights and their political positions were tried to be examined between the Orientalist and Europeanization effects. It has been explored in a historical perspective, political and cultural levels, why and how the Turks, who are in a minority status in Bulgaria, are“othering”by the Bulgarian society. While attempting to determine where the Bulgarian Turks positioned themselves in the East-West, the issue was settled by the“nesting Orientalism”who lived in the Balkan region. Orientalism has been achieved as a result of the European Union enlargement process, especially in the participation of the Balkan countries. Therefore, the effect of the concepts of Europeanity, European identity and European citizenship on Bulgarian Turks has been taken together with Orientalist grounds. The dimensions and limits of the transformation of Bulgaria in the minority rights regime over the last twenty-seven years have been examined on the axis of conceptualization of“Europeanization”, centered on the Turkish minority living in the country. In this direction; The social, cultural, economic and political impacts of the Europeanization process on minority politics in Bulgaria in the post-accession period were assessed as to how the prospects for minority rights and the expectations of the Turks within the scope of minority rights in Bulgaria for Bulgaria could become an EU member. Therefore, the influence of Europeanization on Bulgaria has been explored by acting through the Bulgarian Turks. Bulgaria's EU membership process has positively impacted the life of the Turkish minority in the country and facilitated their integration into the social, economic and political life of the country.