Ortaöğretimini Yunanistan'da tamamlamış Türk azınlık öğrencilerinin Yunanca yazılı anlatım becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of Greek written expression skills of Turkish minority students who completed their secondary education in Greece
  1. Tez No: 477242
  2. Yazar: NOYAN HACIPAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KELAĞA AHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnterdisipliner Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ortaöğretimini Yunanistan'da tamamlamış iki dilli Batı Trakya Türk Azınlık öğrencilerinin Yunanca yazılı anlatım yeterlilik seviyelerini belirlemeyi amaçlayan bu çalışma, tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiş betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklem grubunu ortaöğretimini Yunanistan'da tamamlamış, Trakya Üniversitesinde eğitim hayatlarına devam eden rastgele seçilmiş 100 öğrenci oluşturmaktadır. Yunanca yazılı anlatım becerilerinin sınanması amacıyla öğrencilere Yunanca kompozisyon yazdırılmıştır. Yunanca kompozisyonlar üç uzman tarafından değerlendirilmiştir. Yazılı anlatım sorusunun konusu ve değerlendirme ölçütlerinin belirlenmesinde uzman görüşüne başvurulmuştur. Araştırmada elde edilen nitel verilerin istatistiksel analizinde SPSS paket programından yararlanılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan öğrencilerin lise mezunu olana kadar geçirdikleri eğitim süreçleri birbirinden farklıdır. Bazı öğrenciler tek dilli eğitim verilen Yunan devlet liselerinde, bazıları iki dilli eğitim verilen azınlık liselerinde, bazıları ise çok dilli eğitim verilen medreselerde eğitim görmüşlerdir. İki dillilik alanındaki tanınmış araştırmacılara göre, ana dili yetkinliği ikinci dilin gelişiminde kuvvetli bir öngöstergedir. Yani birey, ana dilini ne kadar etkin kullanabiliyorsa, ikinci dil öğrenimi de o kadar etkili bir şekilde gerçekleşecektir. Buna bağlı olarak örneklem grubunu oluşturan öğrencilerin eğitim değişkenleri göz önünde tutulmuş ve Yunanca yazılı anlatım becerisi düzey karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this descriptive study designed as a survey method is to determine the level of competence in written expression skills in Greek of Western Thrace Turkish Minority students who completed secondary education in Greece. The randomly selected sample group consists of 100 students who completed their secondary education in Greece and maintain their education at Trakya University. In order to test the skills of written expression in Greek, the students have written compositions. The compositions have been evaluated by three experts. During the selection of the topic of the composition and evaluation criteria the opinion of the experts has been asked. SPSS program was used for statistical analysis of qualitative data obtained in the study. The educational processes of the sample group are different from each other until their graduation from high school. Some students are educated in Greek state schools through monolingual education while some in minority schools through bilingual education and some in madrasahs through multilingual education. According to well-known researchers in the field of bilingualism, competency in mother tongue is a strong predictor of second language development. In other words, the more effectively an individual can use his mother tongue, the more effective the second language learning will be. Therefore, the educational variables of the sample group have been taken into consideration and comparison of their level of written expression skills in Greek has been made.