Monte Carlo hesaplarının saçılma kesri ve doz ölçümlerine uygulanması
Application of Monte Carlo calculations to the scatter fraction and dose measurement
  1. Tez No: 47725
  2. Yazar: NİYAZİ MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAY BÜGET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Doktora Tezi MONTE CARLO HESAPLARININ SAÇILMA KESRÎ ve DOZ ÖLÇÜMLERİNE UYGULANMASI Niyazi MERÎÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Nuray BÜ?ET 1996, sayfa : 146 Jüri : Prof. Dr. Nuray BÜ?ET Prof. Dr. Özgen BİRGÜL Doç. Dr. Şemsettin TÜRKÖZ Tezin ilk kısmında, 67 kVp tüp voltajında, çok enerjili x-ışını demeti kullanarak lusit, polietilen, polipropilen, alüminyum ve bakır için saçılma kesri ölçümleri yapıldı. Deneyin benzeşimi aynı giriş koşullarında Monte Carlo tekniği ile gerçekleştirildi. Ölçülen ve hesaplanan değerler birbirleriyle ve literatürde verilenlerle kıyaslandı. Ayrıca Monte Carlo hesaplan, saçılma kesrinin saçıcımn yoğunluğuna olan bağımlılığını görmek için, su, bakalit ve kemik kullanarak da tekrarlandı. Tezin ikinci kısmında“episola”(göz yaşı kanallarında tıkanma) hastalığının teşhis ve tedavisinde göz merceğinin aldığı radyasyon dozu (1) doğrudan hasta üzerinde ve fiziksel fantom ile ölçüldü ve (2) Matematiksel fantom yardımıyla, Monte Carlo yöntemi kullanılarak hesaplandı. Ayrıca, bir su fantomu ile“Doku Hava Oranlan”deneysel yolla ve Monte Carlo analizi ile saptandı ve ilgili çizelgeler elde edildi. Kullanılan yöntemlerin birbirlerini doğrulayan sonuçlar verdiği ve bu çalışma için göz dozunun risk sınırlan altında kaldığı belirlendi. ANAHTAR KELİMELER: Monte Carlo, saçılma kesri, Doku Hava Oranı, doz ölçümleri, göz merceği dozu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis APPLICATION OF MONTE CARLO CALCULATIONS TO THE SCATTER FRACTION and DOSE MEASUREMENTS Niyazi MERİÇ University of Ankara Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Pyhsics Supervisor : Prof. Dr. Nuray BÜ?ET 1996, Page: 146 Jury : Prof. Dr. Nuray BÜ?ET Prof. Dr. Özgen BİRGÜL Assoc. Prof. Dr. Şemsettin TÜRKÖZ In the first part of the work, scatter fractions have been determined experimentally for lucite, polyethylene, polypropylene,aluminium and copper using polyenergetic broad x-ray beam of 67 kVp. Simulation of the experiment has been carried out by the Monte Carlo technique under the same input conditions. Comparison of the measured and predicted data with each other and with the previosly reported values has been given. Monte Carlo calculations have also been carried aut for water, bakalite and bone to see the dependence of scatter fraction on the density of the scatterer. In the second part of the work the radiation dose received by the lens of eye of the patient suffering“episola”desease during diagnosis and treatment has been (1) measured directly on the eye of the patient and on a physical phantom, and (2) calculated by the Monte Carlo method using a mathematical phantom. Apart from this“Tissue Air Ratios”have been determined experimentally and theoretically (by Monte Carlo Analysis) using a water phantom and related tables are obtained. The methods used are found to be consistent with each other the lens dose being under the risk factors for the conditions of this work. KEY WORDS: Monte Carlo, scatter fraction, Tissue Air Ratios, dose measurements, the lens dose of eye.