Farklı sıcaklık ve ekim derinliklerinin buğdayın ilk gelişme dönemine etkileri
  1. Tez No: 47726
  2. Yazar: NUR SEVİLAY NAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAL AKBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Teal FARKLI SICAKLIK VE EKİM DERİNLİKLERİNİ» BÖ?DAYIN İLK GELİŞME DÖNEMİNE ETKİLERİ Nur Sevi lay NAR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr- Oünal AKBAY 1995, Sayfa: 95 Jüri : Prof. Dr. Günal AKBAY : Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT : Prof. Dr. Emin TUGAY Bu araştırma 1994-1995 yılları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkeai "nde ve Ankara üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı laboratuvarlarmda yürütülmüştür. Denemeye alınan Gerek 79, Besostaja 1 ve Gün 91 ekmeklik buğday çeşitleri 3 cm ve 6 cm ekim derinliği, 5°C, 10°C ve 15°C sıcaklıklarda yetiştirilmiştir. Deneme, bölünen bölünmüş parseller desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür.ii Araştırma sonuçlarına göre, 5°C ve 10°C sıcaklıklarda 8. günde toprak üzerine bitki çıkışı olmadığından bu sıcaklıklarda sürme hısı ve 5°C sıcaklıkta sürme gücü belirlenememiştir. 15°C sıcaklıkta ise en yüksek süı-me hısı değeri 3 cm ekim derinliğinde %56 ile Gün 91 çeşidinde, en düşük sürme hısı değeri ise 6 cm ekim derinliğinde %12 ile Gerek 79 çeşidinde belirlenmiştir. En yüksek sürme gücü 15 °C sıcaklıkta ve 3 cm ekim derinliğinde %96 ile, en düşük sürme gücü ise 6 cm ekim derinliğinde ve 10°C sıcaklıkta %13 ile Gün 91 çeşidinde belirlenmiştir. 5°C sıcaklıkta toprak user ine bitki çıkışı olmamış, bu nedenle araştırmada ele alınan karakterlerden sürme hısı, sürme gücü, ilk yaprak usunluğu, yaprak sayısı ve fide usunluğu için bu sıcaklıkta ölçüm yapılamamıştır. ancak, araştırma konusu buğday morfolojik organlarında 150Cye kadar olan sıcaklık artışlarında gelişmenin his land iğ ı fakat bu artışların, çim kökü ve çim kını uzunlukları bakımından 5°C sıcaklıkta 0.05 ve 0.01 düşeylerinde istatistik! olarak önemli olduğu diğer sıcaklıklarda önemsis olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) Gerek 79, Besostaja 1, Gün 91, sürme hısı, sürme gücü, köksap uzunluğu, çim kökü uaunluğu, çim kını usunluğu, ilk yaprak uaunluğu, yaprak sayısı, fide boyu
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT TEMPERATURE AND PLANTING DEPTHS ON WHEAT WHICH IS IN FIRST GROWTH PERIOD Nur Sevi lay NAR Ankara University Graduate School Of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Prof. Dr, Günal AKBAY 1995, Page: 95 Jury : Prof. Dr. Günal AKBAY : Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT : Prof. Dr. Emin TUGAY This research is conducted at The Education Center of The Intitude of Turkish Nuclear Energy Research and at The Laboratories of Ankara University, Faculty of Natural and Applied Sciences, Department of Biology, between the period 1994-1995. The experiments are conducted with the common wheat species of Gerek 79, bezostaja 1 and Gün 91, for planting depths of 3 and 6 cms, and at ambient temperatures of 5, 10 and 15"C. The experiments Bre conducted by the divided acres method.IV According to the results of the experiments; for 8th day, at 5 and 10°C of ambient temperatures, there were no plant growth observed above the soil that's why the emergence rate could not be defined. At 15°C the maximum emergence rate is 56% and it is observed at the planting depth of 3 cm, for Gün 9i specie, while the minimum emergence rate is 12% and observed at 6 cm of planting depth for Gerek 79 specie. The maximum emergence power was observed as 96% for the specie of Gün 91, at 6 cm of planting depth and 15*C. At the same time the minimum emergence power was 13% for the specie of Gün 91 and at İO*C and planting depth of 6 cm. There were no growth over the soil at 5°C, that's why it was impossible to measure the emergence rate, the emergence power, the length of the first leaf, the number of leaves and the length of the seedling for this temperature. It was also identified that, there is an increase in the growth of the morphological tissues of the wheat, which is the subject of this research, up to the temperature of 15*C; on the other hand, at 5°C the length of embrional roots and coleoptil are in the order of 0.05 and 0.01 respectively which is statistically important in that specific temperature. KEY WORDS: Common wheat (Triticum aestivum L. >, Gerek 79, Bezostaja 1, Gün 91 ? Emergence Rate, Emergence Power, Length of Embrional Roots, Length of Coleoptil, Length of First Leaf, Number of Leaves, Length of Seedling