Türkiye'de 1980 sonrasında yoksulluğun nedenleri: Sorunlar ve çözüm önerileri
Reasons for poverty in Turkey after 1980: Problems and solutions
  1. Tez No: 477275
  2. Yazar: DİLARA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yoksulluk, nedenleri, türleri ve sonuçları itibariyle her ülkenin gündeminden düşmeyen bir olgu olarak varlığını sürdürmektedir. Kapitalizm sonrası anlamı ve boyutu değişen yoksulluk, Türkiye'de de her dönem önemli bir mevzu olagelmiştir. 1980 sonrası neo-liberal düzende değişen her şeyle beraber yoksulluk da nedenleri ve türleri itibariyle çeşitlenmiştir. Yoksulluk, gelir dağılımı bozukluğu, işsizlik, ekonomik krizler, göç, küreselleşme, taşeronlaşma gibi nedenleri ile beraber bulunmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de 1980 sonrasındaki yoksulluğun nedenleri sorunların tespiti ve çözüm önerileri itibari ile ele alınmıştır. Çalışmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Nicel ve nitel veriler birlikte kullanılarak çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır. 1980 öncesine ait rakamlara ulaşmanın nerdeyse imkânsız olması 1980 sonrasını incelememizin bir nedenidir.
Özet (Çeviri)
Poverty, continues to exist as a phenomenon not falling from the agenda of every country due to reasons, types and consequences of poverty. Poverty which has changed meaning and dimension after capitalism, has become an important issue in Turkey every time. Many things have changed in the post-1980 neo-liberal order. Poverty is also affected by this change by diversifying its causes and types. There are reasons for poverty such as income distribution disorder, unemployment, economic crises, migration, globalization, and subcontracting. In this study, the reasons of poverty in Turkey after 1980 were investigated with in the detection of the problem determination and solution proposal. In this study, I was used screening method. I tried to make inferences using both quantitative and qualitative data. One of the reasons for examining the post 1980 is that, it is almost impossible to reach the figures of the beginning of 1980.