Yoksulluk, yoksulluğu önlemede kamu kesiminin rolü ve Türkiye analizi
Poverty, public sector role in preventing poverty and the analysis of Turkey
  1. Tez No: 614874
  2. Yazar: AHMET KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH BARIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İstatistik, Economics, Public Administration, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yoksulluk, tarih boyunca insanlığın karşılaşmış olduğu ve ortadan kaldırılması neredeyse imkânsız olan bir olgudur. Hem azgelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde görülen yoksulluğun uluslararası platformlarda özgün ve evrensel bir sorun olarak tartışılması, Dünya Bankası'nca 1990 yılı Dünya Kalkınma Raporu'nun ana temasını oluşturmasıyla başlar. Yaygın bir kanaate göre 1980 sonrasında uygulanmaya başlanan Neo-liberal politikalar, küreselleşme ile birlikte gelir dağılımındaki dengesizliği arttırarak yoksulluğu azaltmanın aksine daha da derinleşmesine neden olmaktadır.Bu çalışmanın amacı, son yıllarda tüm dünya da önem kazanan yoksulluğun Türkiye boyutunu ve özellikle kırsal alanlarda yoğunlaşan yoksullukla doğrudan ilişkili olduğu düşünülen kamu politikalarının etkilerini inceleyerek öneriler sunmaktır.Bu amaçla çalışmamızın birinci bölümünde yoksulluk kavramı üzerinde durularak yoksulluk çeşitleri, ölçütleri, ölçülmesi ve yoksulluk nedenleri açıklanacaktır. İkinci bölümde dünyadaki yoksulluk profili çizilerek yoksulluk boyutları ele alınacak ve dünyadaki yoksullukla mücadele politikaları incelenecektir. Üçüncü bölümde Türkiye'deki yoksulluk görünümü ve yoksullukla mücadele politikaları incelenecektir. Dördüncü bölümünde ise Dünya Bankası, Devlet Planlama Teşkilatı ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanarak Türkiye için Kamu harcamaları ve yoksulluk göstergeleri üzerine grafiksel analiz yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have suffered from poverty which is a concept that could not be possibly eliminated. Discussing poverty of underdeveloped and developing countries on international platform as a unique and global problem started when the World Bank established the main theme of 1990 World?s Development Report. The generally accepted belief argues that neo-liberal policies applied after 1980 increased the imbalance income distribution with globalization and extended poverty rather than minimizing it.The purpose of this study is to examine the Turkey?s position within the poverty becoming more and more significant all around the world as well as public policies considered to be directly associated with poverty intensifying on rural areas and to offer solutions.For this purpose, the first section of the study will focus on the concept of poverty by explaining the types, criteria, measurements of poverty and reasons of poverty. The second section will address the extents of poverty by illustrating the world?s poverty and examine the anti-poverty policies executed all around the world. The third section will examine the poverty outlook and anti-poverty policies. The fourth section offers a graphical analysis of Turkey?s public expenditures and poverty indicators depending on the data provided by World Bank, State Planning Organization and Turkish Statistical Institution.