Mahalle kültürünün kentilik bilinci üzerine etkisi: Karaman örneği
Influence of neighborhood culture on urbanism consciousness: The case Of Karaman
- Tez No: 477291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, mahalle kültürünün kentlilik bilinci oluşması üzerine etkilerini araştırmaktır. Kent yaşamının önemli sorunlarından birisi haline gelen kentlilik bilinci ile mahalle kültürü arasındaki ilişkinin araştırıldığı bu çalışma, Karaman ilinin 5 ayrı mahallesinde yaşamakta olan bireyler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemiyle 146 mahalle sakininden anket tekniği ile toplanan verilerin analiz edilmesi sonucunda; mahalle kültürü ile kentlilik bilinci arasında pozitif yönde (%48) orta düzeyli bir iliĢkinin olduğu belirlenmiĢtir. Mahalle kültürü değiĢkenleri kentlilik bilinci değişkenlerinin toplam varyansının %14‟ünü açıklamaktadır. Kentlilik bilinci değişkenleri ise mahalle kültürü değiĢkenlerinin %8‟ini açıklamaktadır. Mahalleler arasında kentlilik bilinci ve mahalle kültürü oluĢmasın da doğum yeri, oturduğu yer, gelir grubu gibi demografik özellikleri açısından bir fark olmadığı, sadece doğum yeri Karaman olan bireylerin kentlilik bilinci düzeylerinin yüksek, bireylerin aylık gelir düzeylerine göre kente olan bağlılığın ve kentin güncel geliĢmelerini takip etme, kültürel ve sosyal etkinliklerine katılımın arttığı belirlenmiĢtir. Ayrıca bireyin yaĢadığı alanda ikamet süresi arttıkça mahalle kültürü bileĢenleri olan komĢuluk iliĢkileri (%29), sosyal ağ (%67) ve toplumsal duyarlılığın(%44) arttığı ve mahalle kültürünün oluşmasında eğitim durumu ve aylık gelir bileĢenlerinin pozitif yönde (%15) birbirlerini etkiledikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, araştırmacılar ve uygulamacılar için çeşitli önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of neighborhood culture on creating urban awareness. This study investigating relationship between neighborhood culture and urban awareness which is one of the most important problems in urban life includes five different neighborhoods of Karaman city. Data were collected from 146 local residents via easy sampling method. Results showed that there was a moderate and positive relationship (%48) between neighborhood culture and urban awareness. Variables of neighborhood culture explained 14 % variance from total variance of variables of urban awareness. Variables of urban awareness explained 8 % variance from total variance of variables of neighborhood culture. There was no significant difference to create urban awareness and neighborhood culture among neighborhoods in terms of demographic characteristics of participants such as birth place, resident place and income. It was determined that urban awareness level of participants whose birth place was Karaman was high; there was an increase on level of dependence on city, following contemporary situations of city and attending social and cultural activities organized in city in terms of participants‟ monthly income level. It was also found that while person„s residence duration on living place increased; neighborhood relations (%29), social network (%67) and communal sensitiveness (%44) which were components of neighborhood culture were increased. Results also indicated that education level and monthly income variable affect each other positively. At the end of the study, some advices for future studies were given